Wiadomości

Pierwsza odsłona programu sztokholmskiego

Opublikowany: paź 2, 08:39

Zacieśnia się współpraca policyjna, celna, azylowa i wizowa pomiędzy dwudziestoma siedmioma krajami Unii Europejskiej. Parlamentarna komisja Wolności Obywatelskich zapoznała się w środę z założeniami “programu sztokholmskiego”, który z inicjatywy Szwecji pełniącej obecnie półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej ma zastąpić i uzupełnić istniejące porozumienia w dziedzinie walki z przestępczością oraz zarządzania imigracją. Program szczególnie podkreśla potrzebę solidarności krajów Unii.

Program sztokholmski ma ułatwić wspólne działania policji i innych służb w całej Unii Europejskiej. Granice państwowe nie stanowią bariery dla przestępców, nie mogą zatem przeszkadzać ścigającym ich stróżom prawa.

Z roku na rok rośnie liczba mieszkańców krajów trzecich, którzy starają się nielegalnie przekroczyć granice Unii Europejskiej w poszukiwaniu lepszego życia. Największa fala imigrantów dociera do Europy przez Morze Śródziemne. Obecnie obciążenia związane z przyjmowaniem setek tysięcy zdesperowanych Afrykańczyków ponoszą głównie śródziemnomorskie: Włochy, Hiszpania czy Grecja. Program Sztokholmski ma na celu wypracować wspólną strategię zarządzania migracją we wszystkich 27 krajach członkowskich.

Pierwszy ogólnounijny program działania na obszarze Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych powstał w 1999 roku. Kolejny, program haski, został uruchomiony w 2004. Od tego czasu współpraca wizowa, imigracyjna i azylowa zacieśniła się, jednak rozbieżności krajowych systemów i procedur połączone z niedostatecznym zaufaniem pomiędzy państwami hamują ten proces.

Prezentacja w Parlamencie stanowi dopiero początek drogi. Nim program wejdzie w życie, czeka nas długi okres żmudnych negocjacji pomiędzy rządami krajów członkowskich. Równocześnie komisje parlamentarne zajmą się przygotowaniem rezolucji w sprawie programu. Najprawdopodobniej w listopadzie dokument trafi pod obrady plenarne.

Szesnastego listopada posłowie spotkają się ze swoimi odpowiednikami z parlamentów krajowych, by rozmawiać o szwedzkiej propozycji. Szefowie państw i rządu Unii Europejskiej zajmą się programem sztokholmskim na unijnym szczycie w grudniu.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości