Wiadomości

Parlament staje w obronie zwierząt

Opublikowany: maj 4, 14:08

Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Choć trudno oczekiwać, że ludzkość z dnia na dzień przejdzie na wegetarianizm, a kaletnicy i kuśnierze ustawia się w kolejce po zasiłek, prawo coraz częściej bierze pod ochronę naszych czworonożnych przyjaciół. W tym tygodniu Parlament Europejski zagłosuje nad zakazem handlu produktami z fok, wzmocni ochronę zwierząt laboratoryjnych i rozpatrzy rozporządzenie, które ma zmniejszyć cierpienia zwierząt podczas uboju.

Zakaz handlu produktami z fok

Parlament podda pod głosowanie uzgodniony z państwami członkowskimi projekt rozporządzenia, na mocy którego wprowadzony zostanie zakaz handlu produktami z fok. Nieliczne wyjątki będą możliwe pod warunkiem spełnienia określonych wymogów dotyczących sposobu i metod stosowanych przy zabijaniu i skórowaniu zwierząt. Zakaz nie będzie obejmował produktów z fok uzyskanych w drodze tradycyjnych polowań prowadzonych przez społeczności ludów podbiegunowych i przyczyniających się do ich utrzymania.

W praktyce zakaz oznacza, że z rynku znikną towary produkowane z mięsa, tłuszczu i skór fok, takie jak torby, buty, nakrycia głowy i rękawice używane m.in. przez narciarzy, bokserów i motocyklistów. Nie będzie wolno wprowadzać na rynek niektórych produktów farmaceutycznych, na przykład suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe Omega 3.

Ochrona zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych

Co roku w ramach procedur naukowych w państwach UE-27 wykorzystuje się około 12 milionów zwierząt. Ponieważ w świetle aktualnej wiedzy naukowej całkowite wyeliminowanie tych doświadczeń nie jest możliwe, dlatego sposobem na redukcję doświadczeń na zwierzętach jest wprowadzenie metod alternatywnych. Tym zwierzętom, które nadal są wykorzystywane w badaniach z uzasadnionych przyczyn, należy zapewnić najwyższą ochronę i dobrostan, odpowiednio do celów doświadczenia.

Opinia publiczna jest zgodna, że ze względów etycznych należy ograniczyć liczbę zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach naukowych. Parlament rozpatrzy sprawozdanie Neila Parisha (EPP-ED, UK), w którym posłowie popierają założenia nowej dyrektywy w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. W trakcie prac parlamentarnej Komisji Rolnictwa posłowie poparli zakaz eksperymentów naukowych na małpach człekokształtnych, z wyjątkiem badań mających na celu zachowanie tych gatunków.

Normy traktowania zwierząt podczas ich uśmiercania

Parlament rozpatrzy też propozycję rozporządzenia, którego celem jest zapewnienie poszanowania najwyższych standardów humanitarnych przy uboju zwierząt i ograniczenia ich cierpienia fizycznego i psychicznego. W sprawozdaniu Janusza Wojciechowskiego (UEN, PL) posłowie z Komisji Rolnictwa zawarli poprawki precyzujące m.in. kwestie odstępstwa od zasady uśmiercania zwierząt po oszołomieniu w przypadku, gdy ubój ma charakter rytualny.

Celem proponowanego rozporządzenia jest podniesienie poziomu ochrony zwierząt podczas uboju i uśmiercania. Ideą podjętej inicjatywy legislacyjnej jest zapewnienie poszanowania możliwie najwyższych standardów humanitarnych, przy najdalej idącym ograniczeniu cierpienia fizycznego i psychicznego zabijanych zwierząt i jednoczesnym dążeniu do wyeliminowania zbędnego okrucieństwa.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości