Wiadomości

Pakiet onkologiczny cz. 8 - Realizatorzy

Opublikowany: gru 3, 09:47

W wyniku zmian, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r., placówki ochrony zdrowia będą mogły realizować szybką terapię onkologiczną. Będą one leczyć pacjentów w ramach pakietu onkologicznego, jeśli spełnią poniższe warunki:

- zagwarantują kompleksową opiekę medyczną wysokiej jakości; – będą przestrzegać ustalonych terminów diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Głównym celem pakietu onkologicznego jest podniesienie jakości opieki medycznej nad pacjentami. W jego osiągnięciu pomoże wprowadzenie szczegółowych wymogów dla placówek medycznych udzielających świadczeń w ramach szybkiej terapii. Chcemy, aby świadczeniodawcy dążyli do wypracowania wysokich standardów opieki – odpowiednich do potrzeb pacjentów.

Najważniejszym wymogiem ustalonym dla placówek realizujących szybką terapię onkologiczną będzie zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki medycznej. Placówki realizujące szybką terapię będą m.in. gwarantowały pacjentowi możliwość poddania się chemioterapii i radioterapii, będzie w nich także funkcjonował oddział o profilu zabiegowym. Świadczeniodawcy zadbają o to, aby w każdym zespole prowadzącym leczenie znajdowali się fizjoterapeuta i psycholog lub psychoonkolog. Będą także zobligowani do przestrzegania standardów leczenia nowotworów złośliwych, zgodnie z rekomendacjami polskich towarzystw naukowych.

Dzięki wprowadzanym zmianom pacjenci poddawani chemioterapii lub radioterapii, którzy do tej pory byli hospitalizowani z powodów innych niż zdrowotne (np. w związku z odległym miejscem zamieszkania), zyskają także możliwość zakwaterowania blisko placówki ochrony zdrowia, w której będą korzystali ze świadczeń opieki zdrowotnej. O tym, którzy pacjenci będą mogli zostać w hostelu, zadecyduje lekarz, biorąc pod uwagę ich stan zdrowia. Taką możliwość będą mieli pacjenci, których stan nie wymaga hospitalizacji.

Świadczeniodawcy mogą zaoferować pacjentom również transport z hostelu do placówki, w której są im udzielane świadczenia. Zarówno zakwaterowanie w hostelu, jak i transport pomiędzy nim a placówką ochrony zdrowia będą się odbywały na wniosek pacjenta.

Koszty zakwaterowania i transportu pacjentów pokryje NFZ, ponieważ będą to elementy udzielanych im świadczeń zdrowotnych.

Szczegółowe informacje (w tym informacje o placówkach, w których pacjenci będą się mogli leczyć w ramach szybkiej terapii onkologicznej) zostaną podane w styczniu 2015 r.

Źródło: www.pakietonkologiczny.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości