Wiadomości

Oświadczenia lustracyjne bez rejestrowania - stanowisko GIODO

Opublikowany: kwi 20, 12:56

Firmy i urzędy, które muszą przyjmować od osób w nich zatrudnionych oświadczenia lustracyjne, nie mają obowiązku tak stworzonych zbiorów nigdzie rejestrować.

Takie stanowisko zajął Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki w odpowiedzi na pytania kierowane przez zainteresowanych. Zinterpretował on przepisy ustawy lustracyjnej, czyli gruntownie ostatnio zmienionej ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 -1990 oraz treści tych dokumentów (DzU z 2006 r. nr 218, poz. 1592 ze zm.), która obowiązuje od 15 marca.

Generalny Inspektor podkreśla, że firma lub inna instytucja zbierająca oświadczenia jest właściwie tylko pośrednikiem i przekazuje te dokumenty do Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej. Przepisy nie upoważniają jej więc do tworzenia zbioru danych dotyczących osób składających oświadczenia. Co za tym idzie, nie ma też obowiązku rejestracji takich zbiorów w Biurze GIODO, co jest – co do zasady – powinnością wszystkich innych administratorów danych.

Z art. 7 ust. 1 ustawy lustracyjnej wynika, że oświadczenie to składa się organom określonym w art. 8 ustawy lustracyjnej, czyli np. dziennikarze składają je swojemu pracodawcy a piszący niezatrudnieni na umowę o pracę – swojemu redaktorowi naczelnemu. Pracownicy nauki i szkolnictwa wyższego składają oświadczenia swoim rektorom lub kierownikom jednostek ich zatrudniających itd. Od tych organów oświadczenia powinny niezwłocznie trafić do Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej. Tak wymaga art. 7 ust 5 ustawy lustracyjnej.

Źródło: www.giodo.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości