Wiadomości

Opłaty za wpis do księgi wieczystej i sprawy spadkowe wg przepisów nowej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Opublikowany: gru 13, 07:52

W związku z licznymi Państwa pytaniami informujemy, iż od 2 marca 2006 roku wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005.167.1398). Osoby, które nabyły mieszkanie, dom lub nieruchomość lub noszą się z takim zamiarem powinny poczekać ze złożeniem wniosku o wpis do księgi wieczystej do dnia wejścia w życie przedmiotowej ustawy.

Aktualnie wysokość opłaty jest uzależniona od wartości nabytej nieruchomości. Od 2 marca 2006 roku jej wysokość będzie stała w kwocie 200 złotych (art. 42 ust.1). W większości przypadków korzystniejsze, więc będzie dla nabywcy złożenie wniosku po tym terminie. Kwotę 150 złotych zapłacą za wpis osoby, które nabyły na własność nieruchomość w drodze spadku, zniesienia współwłasności (art. 42 ust. 3). Opłata za wniosek o założenie księgi wieczystej wynosi 60 złotych, tyle samo wynosi opłata za wniosek o połączenie albo odłączenie nieruchomości wpisanej w jednej księdze wieczystej (art. 44 ust. 1).

Od dnia wejścia w życie cytowanej ustawy także opłata za wniosek o podział spadku niezależna będzie (tak jak jest to obecnie) od wartości pozostawionego przez spadkodawcę majątku. Opłata ta będzie stała w kwocie 500 złotych, przy czym jeżeli spadkobiercy są zgodni, co do podziału majątku opłata będzie wynosiła 300 złotych (art. 51 ust.1). Za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, sporządzenie spisu inwentarza, odebranie oświadczenia o nabyciu bądź odrzucenia spadku zapłacimy 50 złotych (art. 49). Opłata za wniesienie wniosku o podział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności wynosić będzie 1000 złotych, jeżeli jednak spadkobiercy są zgodni, co do działu wpis wyniesie 600 złotych (art. 51 ust. 2). Wniesienie apelacji w sprawach spadkowych łączy się z opłatą w wysokości 100 złotych (art. 50 pkt 1).

Należy pamiętać, że opłata sądowa (tzw. wpis) to kwota pieniężna, którą wpłaca się do kasy sądu wnosząc pismo np. pozew. Wniesienie jej nie jest równoznaczne z tym, że nie poniesie się innych kosztów sądowych. Koszty sądowe to pojęcie szersze od opłaty sądowej i obejmuje np. koszty powołanych w sprawie biegłych. Niejednokrotnie koszty sądowe mogą z tego względu przewyższać nawet wielokrotnie wniesiony wpis.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości