Wiadomości

Ograniczenie kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego

Opublikowany: cze 29, 12:31

Ograniczenie kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego nie powoduje, że podmioty nie będące jego uczestnikami nie mogą na drodze sądowej dochodzić swych praw.

26 czerwca 2007 r. o godz. 10. 00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Spółdzielni Pracy “SKALA” w Warszawie dotyczącą ograniczenia kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego, sygn. SK 29/05.

Stan faktyczny i prawny: Spółdzielnia Pracy “SKALA” jest od 1952 r. zarządcą nieruchomości położonej w Warszawie. na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła. Od 1963 r. przysługuje spółdzielni roszczenie o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania gruntu. Spółdzielnia w przewidywanym przepisami terminie złożyła wniosek o ustanowienie wieczystego użytkowania, ale nie został on rozpatrzony do chwili obecnej. Natomiast Gmina Warszawa Centrum ustanowiła wieczyste użytkowanie na rzecz następców prawnych właściciela przedekretowego (dekret z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy). Spółdzielnia, gdy dowiedziała się o zawartej umowie i wniosku złożonym do sądu o wpis prawa wieczystego użytkowania gruntu, złożyła swój wniosek o udział w sprawie o wpis. Sąd Rejonowy nakazał wpis następców prawnych jako użytkowników gruntu. Apelacja spółdzielni do Sądu Okręgowego została oddalona, bo spółdzielnia nie była podmiotem wymienionym w kwestionowanym przepisie. Zażalenie złożone do Sądu Najwyższego oddalono z tego samego powodu. Zdaniem spółdzielni zaskarżony przepis zamyka drogę sądową do kwestionowania treści wpisu w księdze wieczystej podmiotom w tym przepisie niewymienionym. Fakt, że mogą one wystąpić z powództwem w odrębnej sprawie nie zmienia w sposób zasadniczy ich sytuacji. Nie uczestniczenie w postępowaniu wieczystoksięgowym może spowodować w praktyce sytuację nieodwracalną będącą następstwem zbycia nieruchomości przez podmiot wpisany do księgi wieczystej.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 6261 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego jest zgodny z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wyłączenie skarżącej Spółdzielni Pracy “SKALA” z grona uczestników postępowania wieczystoksięgowego nie zamknęło jej drogi sądowej. Skarżąca spółdzielnia mogła dochodzić swych praw w procesie sądowym, gwarantującym jej szersze uprawnienia niż postępowanie wieczystoksięgowe. Kwestionowany przepis nie narusza więc konstytucji. Zdaniem Trybunału ograniczenie prawa do sądu wynikające z kwestionowanego przepisu jest konieczne ze względu na ochronę praw innych osób oraz zachowanie szeroko pojętego porządku publicznego. Tylko sprawnie prowadzone rejestry stanu prawnego nieruchomości mogą spełniać przypisane im funkcje. Ograniczenie kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego zostało ustanowione w ustawie i nie narusza istoty prawa do sądu. Ograniczenie to nie oznacza bowiem, że podmioty nie będące jego uczestnikami nie mogą na drodze sądowej dochodzić swych praw.

Źródło: www. trybunal.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości