Wiadomości

Ogłoszenie ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne

Opublikowany: lis 10, 08:05

3 listopada br. została ogłoszona ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 234, poz. 1390), której przedmiotem są regulacje mające na celu zwiększenie ochrony użytkowników końcowych i abonentów przed nadużyciami związanymi z korzystaniem z usług o podwyższonej opłacie (tzw. Premium rate).

Unormowania te stanowią reakcję na pojawiające się w ostatnim czasie nieprawidłowości na rynku usług o podwyższonej opłacie. W związku z tym znowelizowane przepisy poszerzają obowiązki informacyjne wobec odbiorców takich usług, w szczególności w zakresie sposobu podawania informacji o cenie i numerze usługi. Ponadto, w ustawie przewidziano szereg możliwości blokowania przez abonentów połączeń przychodzących i wychodzących na numery usług o podwyższonej opłacie. Między innymi wprowadza się możliwość wskazania przez abonenta progów kwotowych, po przekroczeniu których abonent otrzyma stosowną informację, a także będzie miał możliwość zablokowania możliwości korzystania z usług. Niezależnie od powyższego, abonent będzie miał również możliwość zdefiniowania rodzaju usług, które dostawca będzie obowiązany blokować (np. usługi dla dorosłych, loterie etc.) oraz określenia pułapu cenowego usług, powyżej którego usługi będą automatycznie blokowane (np. abonent wskaże, że nie chce korzystać z usług o podwyższonej opłacie o cenie powyżej 5 zł).

Ustawa zawiera również regulacje umożliwiające wydawanie decyzji dopuszczającej czasowe używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni, co przede wszystkim związane jest z organizacją przez Polskę Turnieju finałowego 14. Mistrzostw Europy UEFA w piłce nożnej.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości