Wiadomości

Odrzucenie przez sąd środka odwoławczego lub środka zaskarżenia bez wezwania o uiszczenie opłaty - wyrok TK

Opublikowany: lis 18, 08:48

17 listopada 2008 r. o godz. 12.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Adama K. dotyczącą odrzucenia przez sąd środka odwoławczego lub środka zaskarżenia bez wezwania o uiszczenie opłaty, sygn. SK 33/07.

Stan sprawy:

Adam K., występując jako pozwany w sprawie toczącej się w sądzie rejonowym, został zwolniony od kosztów sądowych. Sąd wydał wyrok uwzględniający powództwo. Pełnomocnik Adama K. wniósł apelację, od której nie uiścił opłaty. Sąd rejonowy odrzucił apelację uznając, że Adam K. pomimo zwolnienia od kosztów sądowych na podstawie przepisów obowiązujących przed 2 marca 2006 r. miał obowiązek uiszczenia opłaty podstawowej. Sąd powołał się na przepisy nowej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz kodeks postępowania cywilnego obowiązujące w chwili wniesienia apelacji przez Adama K. W myśl tej ustawy strona, której sąd przyznał całkowite zwolnienie od kosztów sądowych, ma obowiązek uiścić opłatę podstawową od wszystkich pism podlegających opłacie. Z kolei art. 1302§ 3 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż sąd odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty: pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (apelację, zażalenie, skargę kasacyjną, skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, skargę na orzeczenie referendarza sądowego) podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu zaskarżenia. Adam K. na postanowienie o odrzuceniu apelacji wniósł zażalenie, które sąd okręgowy oddalił. Skarżący, powołując się na stanowisko Sądu Najwyższego uważa, iż raz przyznane przez sąd zwolnienie od kosztów nie ogranicza się do poszczególnych instancji, lecz odnosi się do całego postępowania w sprawie. Przepisy nowej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych winny mieć zastosowanie tylko do osób, które uzyskały zwolnienie od kosztów sądowych na podstawie tej ustawy. Zdaniem skarżącego kwestionowane przepisy nakazujące odrzucenie z powodu braku opłaty podstawowej środka odwoławczego wnoszonego przez pełnomocnika strony zwolnionej w całości od kosztów sądowych na mocy przepisów obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z 28 lipca 2005 r. pogorszyły sytuację procesową strony. Naruszyły konstytucyjną zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa oraz prawo do sprawiedliwego rozpoznania sprawy przez sąd a także prawo do zaskarżania orzeczenia pierwszej instancji. Ponadto, w opinii skarżącego art. 1302 § 3 k.p.c. nie ma zastosowania do opłaty podstawowej. Wprowadzony został przez ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która wyraźnie posługuje się trzema kategoriami opłat: stałą, stosunkową i podstawową. Jeśli więc art. 1302 § 3 k.p.c. nie odnosi się wprost do sankcji za brak opłaty podstawowej, to rygor odrzucenia pisma wnoszonego przez pełnomocnika nie ma w tym wypadku zastosowania. Zdaniem skarżącego przepis ten został skonstruowany w sposób sprzeczny z zasadą przyzwoitej legislacji. Stanowczo egzekwowane od stron obowiązki procesowe powinny być określone w sposób wyraźny i precyzyjny.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że:

  • art. 1302§ 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego w zakresie, w jakim przewiduje, że sąd odrzuca nieopłaconą apelację wniesioną przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, bez uprzedniego wezwania do uiszczenia należnej opłaty, jest zgodny z art. 2, art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 i art. 78 Konstytucji.
  • art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy z dnia 14 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i art. 100 ust. 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy z 14 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, są zgodne z art. 2, art. 31 ust. 3, art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 i art. 78 Konstytucji.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego skarżący kwestionował w istocie art. 1302 par. 3 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym sąd odrzuca nieopłacone środki odwoławcze lub środki zaskarżenia wniesione przez profesjonalnego pełnomocnika podlegające opłacie podstawowej bez uprzedniego wezwania do uiszczenia opłaty. Trybunał stwierdził, że wniesienie nieopłaconych zarzutów w postępowaniu nakazowym można uznać za mieszczące się w zakresie regulacyjnej swobody ustawodawcy. Chodzi o sytuację, gdy strona jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika. Rygoryzm przewidziany przez ustawodawcę jest natomiast niedopuszczalny, gdy strona działa sama. W tej sprawie kwestia wyłączenia prawa do zaskarżenia wyroku sądu pierwszej instancji nie zachodziła, tym samym nie można mówić o naruszeniu konstytucji. Rygoryzm przewidziany dla pism procesowych wnoszonych przez profesjonalnego pełnomocnika ustanowiony przez art. 1302 par. 3 k.p.c. nie może być uznany za nadmierny. Brak jest w szczególności podstaw do uznania, ze nałożony przez ustawodawcę rygor odrzucenia nieopłaconej apelacji wniesionej przez stronę reprezentowaną przez profesjonalnego pełnomocnika narusza prawo do zaskarżenia orzeczenia wydanego przez sąd pierwszej instancji, a tym samym prawo do sądu.

Źródło: www.trybunal.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości