Wiadomości

Oceny okresowe w służbie cywilnej

Opublikowany: lip 30, 08:43

Przepis art. 81 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 ze zm.) wprowadza obowiązek sporządzenia oceny okresowej w razie zmiany stanowiska pracy, wiążącej się z istotną zmianą zakresu obowiązków, jeżeli od dnia sporządzenia ostatniej oceny okresowej upłynęło więcej niż 6 miesięcy, a w przypadku osób ocenianych po raz pierwszy, jeżeli okres podlegający ocenie jest dłuższy niż 6 miesięcy. Z treści tego przepisu jasno wynika, że obowiązkiem oceniającego, a więc bezpośredniego przełożonego – w razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w ww. przepisie – jest sporządzenie oceny na piśmie. Zastosowanie tego przepisu znajdzie również w sytuacji przeniesienia członka korpusu służby cywilnej do innego urzędu na podstawie przepisów ustawy o służbie cywilnej, które będzie wiązało się ze zmianą stanowiska pracy wiążącą się z istotną zmianą zakresu obowiązków.

W związku z tym, że przepis art. 81 ust. 6 ustawy nie określa terminu w jakim powinna być sporządzona ocena okresowa w razie wystąpienia okoliczności określonych tym przepisem, pragnę zwrócić uwagę, że jej sporządzenie może nastąpić zarówno przed, jak i po dokonaniu zmiany stanowiska pracy wiążącej się z istotną zmianą zakresu obowiązków. Należy również podkreślić, że ostatni dzień świadczenia pracy na stanowisku pracy zajmowanym w dniu ustalania kryteriów oceny powinien być jednocześnie ostatnim dniem okresu podlegającego ocenie, a właściwym do jej sporządzenia jest dotychczasowy bezpośredni przełożony.

Należy przy tym zauważyć, że niedokonanie czynności, o których mowa w ww. przepisach może zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych i być podstawą do podjęcia przez pracodawcę różnych działań, w tym do objęcia oceniających odpowiedzialnością dyscyplinarną.

Podkreślenia wymaga również fakt, że rozpoczęcie nowego cyklu oceny okresowej uzależnione jest od zakończenia poprzedniej oceny okresowej, poprzez sporządzenie jej na piśmie. Bowiem zgodnie z § 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 maja 2009 r. w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania ocen okresowych członków korpusu służby cywilnej (Dz. U. Nr 74, poz. 633) czynności, o których mowa w § 3 ust. 3—5, § 4 ust. 3—5 i § 5 rozporządzenia, a więc m.in. przeprowadzenie rozmowy, wybór kryteriów i zapoznanie ocenianego z wybranymi kryteriami, dokonuje się w terminie 30 dni od dnia sporządzenia na piśmie poprzedniej oceny.

Odnosząc się do wątpliwości dotyczących rozumienia „okresu podlegającego ocenie” występującego w przepisie art. 81 ust. 6 ustawy, pragnę wskazać, że w załącznikach nr 2 i 4 do ww. rozporządzenia w częściach IV wzorów arkuszy oceny okresowej, znajduje się miejsce na wpisanie przez oceniającego okresu, w którym oceniany podlegał ocenie. W miejscu na wpisanie terminu rozpoczęcia tego okresu, zawarta jest wskazówka, że należy wpisać datę zapoznania ocenianego z kryteriami oceny. Zatem okres podlegania ocenie, o którym mowa w art. 81 ust. 6 ustawy, powinien być liczony od momentu zapoznania się ocenianego z kryteriami oceny, co potwierdzane jest w części III arkusza oceny wpisaniem odpowiedniej daty i podpisem ocenianego.

Źródło: www.usc.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości