Wiadomości

Obowiązek przeniesienia przydzielonego numeru telefonicznego w praktyce

Opublikowany: sie 21, 08:44

W dniach od 6 lipca do 14 sierpnia Prezes UKE przeprowadził kontrolę realizacji przez infrastrukturalnych operatorów komórkowych obowiązującego od 6 lipca br. nowego rozporządzenia w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych. Rozporządzenie to m.in. nakłada na operatorów i dostawców usług obowiązek przeniesienia przydzielonego numeru telefonicznego na wyraźne żądanie abonenta w ciągu jednego dnia.

W trakcie kontroli stwierdzono, że trzech spośród czterech operatorów wypełnia obowiązek i przenosi oraz przyjmuje numery zainteresowanych tym abonentów według nowych zasad. Są to P4 Sp. z o.o., Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o, oraz Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o., przy czym PTK Centertel wypełniał obowiązek, mimo że złożył do Prezesa UKE wniosek o wydanie decyzji o zawieszeniu uprawnienia abonentów do dnia 31 lipca 2009 r.

Jedynym operatorem, który do dnia zakończenia kontroli nie realizował przenośności numerów w relacjach z P4 i PTC (PTK Centertel w związku ze złożeniem wniosku do Prezesa UKE o zawieszenia obowiązku przyjął sposób procedowania Polkomtel) był Polkomtel S.A., operator sieci Plus. Spółka złożyła do Prezesa UKE wniosek o zawieszenie realizacji obowiązku przenośności i przesłała do pozostałych operatorów pismo informujące, że będzie przenosić numery na starych zasadach. W związku z tym wobec klientów chcących przenieść numer z oraz do tej sieci, stosowana była procedura przewidziana w nieobowiązującym już rozporządzeniu.

W ten sposób spółka uniemożliwiła szybką zmianę operatora kilku tysiącom abonentów.

Zwrócenie się do Prezesa UKE o zawieszenie realizacji obowiązku, zwalnia wnioskującego z tego obowiązku do czasu rozpatrzenia wniosku. W dniu 31 lipca 2009 r. Prezes UKE odmówił Polkomtel S.A. i PTK Centretel Sp. z o.o. zawieszenia realizacji uprawnień abonentów i użytkowników końcowych w zakresie przenośności numerów, a decyzjom tym nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: www.uke.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości