Wiadomości

Nowelizacja ustawy - prawo zamówień publicznych

Opublikowany: kwi 6, 10:18

Uproszczenie i przyśpieszenie procesu udzielania zamówień publicznych zakłada przyjęta przez Sejm 16 marca br. nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP).
Nowelizacja zakłada podwyższenie podstawowego progu, od którego stosuje się procedurę zamówień publicznych. Próg ten wzrośnie z 6 tys. euro do 14 tys. euro. Dzięki temu mali przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do niewielkich usług, dostaw i robót budowlanych. Ponadto procedura uproszczona będzie stosowana poniżej następujących progów: 137 tys. euro w przypadku administracji rządowej, 211 tys. euro w przypadku samorządów i 422 tys. euro w przypadku tzw. zamówień sektorowych.

Funkcje organu odwoławczego przejmie Krajowa Izba Odwoławcza (KIO), licząca do 100 arbitrów. Będą nimi prawnicy z co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym. Izba będzie instytucją niezależną, a jej członków będą obowiązywać podobne, jak w przypadku sędziów wymagania, np. zakaz prowadzenia przez nich innej działalności zawodowej, politycznej czy posiadania akcji i udziałów w spółkach.

Posłowie wprowadzili poprawkę dotyczącą odwołania się przedsiębiorcy do KIO. Takie prawo nie będzie mu przysługiwać w przypadku, kiedy wartość zamówienia jest równa lub przekracza 60 tys. euro. Kolejna zmiana wprowadzona w Sejmie zakłada, iż zamawiający będzie mógł udzielić dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych dodatkowego zamówienia do 50 proc. wartości realizowanego zamówienia.

Ogłoszenia o zamówieniach będą umieszczane na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych. Zwiększy to jawność postępowań i umożliwi dotarcie do większej liczby wykonawców. Aby zwiększyć jawność postępowań zamawiający będzie musiał ujawnić nazwy wszystkich wykonawców, którzy złożyli oferty wraz z oceną złożonych przez nich ofert. Informacje te będą udostępniane na stronie internetowej, a w postępowaniach o wartości powyżej 10 mln euro (dla dostaw i usług) i 20 mln euro (dla robót budowlanych) będą dodatkowo przekazywane m.in. Szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości