Wiadomości

Nowelizacja ustawy o zapasach ropy naftowej

Opublikowany: sty 17, 12:52

Zmiana sposobu obliczania zapasów interwencyjnych ropy naftowej i produktów ropopochodnych oraz przejęcie przez Agencję Rezerw Materiałowych części obowiązku ich utrzymywania to główne propozycje nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Rada Ministrów przyjęła dokument 14 stycznia 2014 r.

Zgodnie z nowelizacją, zmianie ulegnie sposób obliczania minimalnego poziomu wymaganych zapasów interwencyjnych. Oznacza to, że dotychczasowe 90 dniowe średnie dzienne zużycie ropy naftowej i produktów naftowych zostanie zastąpione ilością odpowiadającą 90 dniom średniego dziennego przywozu netto ropy naftowej i produktów naftowych wyrażoną w ekwiwalencie ropy naftowej.

Dokument zakłada też przejęcie przez Agencję Rezerw Materiałowych (ARM) części obowiązku dotyczącego fizycznego utrzymywania zapasów paliw, którym do tej pory obciążeni byli przedsiębiorcy, w zamian za opłatę zapasową. Od 1 stycznia 2015 r obowiązek ten – z wyłączeniem gazu płynnego LPG – zostanie obniżony o co najmniej 10 proc. Natomiast do 31 grudnia 2017 r o 30 proc.

W 2014 r. powołany zostanie Fundusz Zapasów Agencyjnych jako państwowy fundusz celowy, który zapewni finansowanie zapasów agencyjnych obejmujących m.in. „przejmowaną” przez ARM część zapasów obowiązkowych od przedsiębiorców w oparciu o wpłacaną przez nich opłatę zapasową.

Stworzony zostanie również nowy sposób określania struktury zapasów. Dotyczyć on będzie zapewnienia utrzymywania co najmniej 30 dniowych zapasów w formie określonych produktów gotowych.

Wprowadzane zmiany dotyczą także poprawy dostępności zapasów interwencyjnych; modyfikacji sposobu i struktury rejestru zapasów i wprowadzenia dodatkowych obowiązków sprawozdawczych jak również wprowadzenia uprawnień kontrolnych dla przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Nowe przepisy wdrożą do krajowego prawodawstwa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 2009/119/WE z dnia 14 września 2009 r. dotyczącą ujednolicenia systemów zapasów interwencyjnych ropy naftowej i paliw w państwach UE i zmniejszenia nierówności pomiędzy warunkami funkcjonowania sektorów naftowych w poszczególnych krajach.

Dyrektywa ma również na celu usprawnienie procesu współpracy w zakresie kolektywnego uwalniania zapasów pomiędzy Międzynarodową Agencją Energetyczną (IEA) i UE i ujednolica wymagania tych organizacji w zakresie zapasów interwencyjnych.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości