Wiadomości

Nowa ustawa o prawach konsumenta

Opublikowany: lip 8, 14:25

Ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP w dniu 24 czerwca 2014 r. Oznacza to, że przepisy zaczną obowiązywać za sześć miesięcy. Ustawa wdraża do polskiego prawa m.in. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów.

Prawa kupujących i obowiązki sprzedających będą identyczne w całej UE. Najważniejsze zmiany, które będą chronić wszystkich słabszych uczestników rynku – to wydłużenie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem lub na odległość z 10 do 14 dni oraz wymóg uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na wszelkie dodatkowe płatności wykraczające poza uzgodnione wynagrodzenie za główne obowiązki umowne przedsiębiorcy. Dzięki temu dokonywanie zakupów w sieci będzie bezpieczniejsze. Konsument, który kupi wadliwy produkt, składając reklamację, będzie mógł wybierać między naprawą, wymianą, obniżeniem ceny a odstąpieniem od umowy.

Wyłączenie imprez turystycznych z zakresu ustawy

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy o prawach konsumenta, przepisy tej ustawy nie są stosowane do umów o imprezę turystyczną, o których mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 196). Oznacza to, że np. w przypadku umowy o imprezę turystyczną zawartej poza lokalem lub na odległość nie przysługuje konsumentowi 14 dniowe prawo do odstąpienia od niej.

Prace nad nową dyrektywą dotyczącą imprez turystycznych

Kwestie ochrony praw konsumentów zawierających umowy o imprezę turystyczną będzie regulować nowa Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie imprez turystycznych i aranżowanych usług turystycznych. Prace nad dyrektywą trwają od lipca 2013 r. Dyrektywa zastąpi obecnie obowiązującą dyrektywę Rady 90/314/EWG z dnia 13 czerwca 1990 r. w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek.

Źródło: www.msport.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości