Wiadomości

Myśliwi bez broni krótkiej

Opublikowany: gru 7, 14:36

Wprowadzanie zakazu używania podczas polowania pistoletów i rewolwerów oraz broni bocznego zapłonu – to główny cel podpisanej przez Ministra Środowiska 15 listopada br. nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Definiuje ono, jaki rodzaj broni może być uznany za broń myśliwską.

Nowelizacja rozporządzenia związana była z koniecznością doprecyzowania definicji „broń myśliwska” w związku ze zmianą ustawy o broni i amunicji oraz z tym, że 10 marca 2011 r. przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w których może być wydawane pozwolenie na broń. Regulowało ono kwestie dotyczące, m.in. broni używanej do celów łowieckich. Utrata mocy przez rozporządzenie MSWiA spowodowała wątpliwości czy broń krótka i broń bocznego zapłonu mogą być uznane za broń myśliwską.

W przygotowanej przez Ministra Środowiska nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz określono, że do celów łowieckich dopuszczona jest wyłącznie myśliwska broń palna, długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowych lub gładkich, z której po maksymalnym załadowaniu można oddać najwyżej sześć pojedynczych strzałów z tym, że do magazynka broni samopowtarzalnej można załadować jednorazowo najwyżej dwa naboje.

Za broń myśliwską nie może być natomiast uznana broń czarno prochowa, pistolety i rewolwery oraz broń bocznego zapłonu.

Nowelizacja, której celem jest przywrócenie stanu prawnego sprzed 10 marca 2011 r., podyktowana jest m.in. potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Rozporządzenie zostało opublikowane 29 listopada 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 257, poz. 1548) i wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Rozporządzenie dostępne jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji, pod adresem: http://www.rcl.gov.pl/

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości