Wiadomości

Mama, tata i dziecko razem na urlopie? - drugie podejście

Opublikowany: maj 13, 13:59

W Europie długość urlopu dla mam po urodzeniu dziecka waha się od 14 do 52 tygodni. Posłowie z Komisji Praw Kobiet niedawno poparli projekt, który miałby wprowadzić w całej Unii dwadzieścia tygodni urlopu po porodzie, w tym sześć płatnych. Nowe przepisy dawałyby też więcej czasu wolnego ojcom. Dwie posłanki wskazują na zalety i wady propozycji. Ty też podziel się swoją opinią. Czy popierasz nowe zasady przyznawania urlopów macierzyńskich i ojcowskich?

Edite Estrela, portugalska posłanka z grupy Socjalistów sporządziła sprawozdanie w tej sprawie. Urlop macierzyński trwający co najmniej 20 tygodni “to odpowiedni czas, który pozwoli zatrudnionym odzyskać siły po urodzeniu dziecka, wzmocni więzy matki z dzieckiem i zachęci do karmienia piersią w pierwszych miesiącach życia”, tłumaczy deputowana.

Ponadto dłuższy urlop macierzyński będzie stanowić impuls do decyzji o posiadaniu dziecka w Europie, której zagraża spadek urodzeń i starzenie się społeczeństwa, dodaje Estrela.

Dłuższy urlop macierzyński może zniechęcić pracodawców

Jednakże, słowacka posłanka Edit Bauer z centroprawicowej grupy EPP-ED uważa, że nowe przepisy mogłyby zniechęcić przedsiębiorstwa do zatrudniania kobiet: “Istnieją kraje, takie jak Niemcy, gdzie należność za urlop macierzyński jest wypłacana przez pracodawcę. Kraje te, wobec obecnych problemów gospodarczych są zdecydowanie przeciwne przedłużeniu urlopu macierzyńskiego. “

Sprawozdanie wzywa państwa członkowskie do zapewnienia co najmniej dwóch tygodni urlopu ojcowskiego.

Dla Edite Estreli “prawo do urlopu ojcowskiego jest niezbędne dla równowagi między kobietami i mężczyznami w miejscu pracy i przy podziale obowiązków rodzinnych”. Urlop ojcowski powinien również służyć zapewnieniu dalszego wsparcia kobietom w okresie poporodowym i zachęcać do udziału ojca w życiu dziecka “.

Posłanka Bauer uważa jednak, że kwestię urlopu rodzicielskiego należy rozpatrywać osobno. “Dyrektywa dotyczy przede wszystkim ochrony zdrowia i bezpieczeństwa ciężarnych i kobiet karmiących piersią. Myślę, że sprawa urlopu rodzicielskiego nie należy do obszaru tej dyrektywy. Oczywiście musimy znaleźć sposób na poprawę równowagi pracy i życia rodzinnego oraz podział pracy i obowiązków w rodzinie – ale nie w niniejszej dyrektywie. “

W głosowaniu na ostatniej sesji plenarnej, 5 maja, posłowie odesłali do właściwej komisji parlamentarnej projekt dyrektywy, która ujednolica przepisy regulujące wymiar urlopów macierzyńskich.

Komisja do spraw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego rekomendowała zmianę zgłoszonego projektu zwiększając wymiar urlopu macierzyńskiego i wprowadzając dodatkowe dwa tygodnie obowiązkowego urlopu do wykorzystania przez drugie z rodziców dziecka (urlop ojcowski). Dyrektywa zostanie ponownie rozpatrzona przez członków komisji parlamentarnej.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości