Wiadomości

Limity połowowe na 2010 r. dla Morza Bałtyckiego

Opublikowany: paź 26, 09:09

W dniach 19-20 października w Luksemburgu odbyła się Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE. W sprawach rybackich, ministrowie podjęli decyzje nt. limitów połowowych na Morzu Bałtyckim na rok 2010 oraz reformy systemu kontroli rybołówstwa w UE.

Limity połowowe na 2010 r. dla Morza Bałtyckiego
Na podstawie doradztwa naukowego pokazującego, że stan obu stad dorszy bałtyckich poprawia się, Rada zatwierdziła wzrost TAC o 15 % dla wschodniego i 9% dla zachodniego stada dorsza. Odnośnie stada wschodniego, Polska zapowiedziała, że będzie dążyć do umożliwienia wzrostu TAC o więcej niż 15% w ramach rewizji planu długoterminowego, która rozpocznie się w przyszłym roku.

Mniej pozytywna jest sytuacja ryb pelagicznych, w szczególności śledzia zachodniego, którego stado zmniejsza się z powodu bardzo nielicznych nowych roczników młodzieży. Spowodowało to, że Rada zgodziła się na redukcję tego TAC o 16, 5%. Zredukowano o 12% limit dla stada śledzia basenu centralnego, a TAC dla szprota i łososia – o 5%.

Dostrzegając coraz większe znaczenie zmniejszenia odrzutów w połowach dorsza, Rada zatwierdziła zakaz selekcji jakościowej (tzw. high-grading) od przyszłego roku na całym Bałtyku, a także zapowiedziała opracowanie „mapy drogowej” na rzecz eliminacji odrzutów. Jednakże, decydując o zwiększeniu prześwitów oczek worków włoków BACOMA i T90 ze 110 do 120 mm, Rada nie uwzględniła doradztwa naukowego Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) w zakresie selektywności narzędzi połowowych, które zostało przygotowane na wniosek Komisji Europejskiej. Doradztwo to w sposób zdecydowany przestrzegało przed negatywnymi skutkami ekonomicznymi takiej decyzji dla rybaków. Zdaniem Polski, wszelkie decyzje dotyczące ważnych spraw rybackich, w tym walki z odrzutami, powinny mieć mocne oparcie naukowe. Dlatego też, Polska nie mogła poprzeć tego rozwiązania i wstrzymała się od głosu przy przyjmowaniu możliwości połowowych na rok 2010.

Rozporządzenie nt. systemu kontroli rybołówstwa
Planowane wejście w życie nowego rozporządzenia to styczeń 2010. W odniesieniu do szeregu artykułów zgodzono się, iż będą one wdrożone z opóźnieniem, gdyż wymagają odpowiednich przygotowań. Ministrowie, po wielogodzinnych negocjacjach, osiągnęli końcowe porozumienie w nierozstrzygniętych do tej pory kwestiach, jak np.: stopień harmonizacji sankcji, nowy system punktów karnych czy system zwrotu przekroczonych kwot. Połowy pochodzące z rybołówstwa rekreacyjnego nie będą wliczane do krajowych kwot połowowych, jeżeli ich wpływ na stada w trudnej sytuacji biologicznej będzie minimalny. Najważniejsze w tym rozporządzeniu sprawy zostały rozwiązane w sposób korzystny dla Polski.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości