Wiadomości

Lepsza ochrona kupujących w internecie

Opublikowany: mar 3, 09:04

Parlament Europejski zajmie się propozycją wprowadzenia obowiązujących w całej UE praw ułatwiających konsumentom zakupy przez internet oraz w punktach sprzedaży. Nowe reguły zagwarantują konsumentom, że bez względu na to gdzie w UE dokonują zakupów, przed zawarciem umowy otrzymają przejrzyste informacje dotyczące ceny oraz dodatkowych kosztów i opłat. Wzmocnią one ochronę konsumentów na wypadek spóźnienia przesyłki lub jej niedostarczenia, oraz nieuczciwych warunków umowy.

Już 150 mln obywateli UE – jedna trzecia całej populacji – korzysta z zakupów przez internet. Obecnie jednak tylko 30 milionów z nich robi zakupy online w UE poza granicami swojego kraju, wydając średnio 800 euro rocznie, w sumie 24 mld euro. Lepsze prawo mogłoby wielokrotnie zwiększyć tę sumę stymulując europejski rynek.

Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję w październiku ubiegłego roku. Teraz głos ma Parlament. W poniedziałek odbyło się w Parlamencie seminarium na temat nowego prawa zorganizowane przez komisję Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO). Następnym krokiem będzie wybór posła-sprawozdawcy, który zajmie się koordynacją prac nad nowym prawem. Wówczas deputowani rozpoczną zgłaszanie poprawek.

Komisja IMCO uruchomiła również specjalny adres mailowy: consumer.rights@europarl.europa.eu, na który obywatele UE mogą do 13 marca wysyłać swoje opinie na temat nowych przepisów.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości