Wiadomości

Lepsza informacja o lekach

Opublikowany: lis 22, 07:36

Informacje na opakowaniach leków często są niejasne, a zdarza się, że i niedokładne. Dzięki nowemu unijnemu prawu pacjenci będą mieli pełną wiedzę na temat przyjmowanych lekarstw. Na poniedziałkowym posiedzeniu deputowani będą debatować nad projektem zmian, który kładzie nacisk na jakość informacji i problem reklamy na rynku lekarstw.

Po poniedziałkowej debacie deputowani będą głosować w środę nad dwoma projektami dotyczącymi leków. “Dziś możemy znaleźć w internecie dużo informacji niekontrolowanych, nieobiektywnych, a czasami nieprawdziwych” – podkreśla szwedzki deputowany Christofer Fjellner (Europejska Partia Ludowa), sprawozdawca projektów. “Nowe przepisy zobligują firmy farmaceutyczne do dawania pacjentom obiektywnych informacji, zawsze kiedy będą ich potrzebowali” – dodał Fjellner.

Firmy farmaceutyczne będą musiały dostarczać pacjentom nie tylko najnowsze informacje o leku (np. zaktualizowaną ulotkę z jego właściwościami), ale także pozwalać na dostęp do jawnych raportów na temat specyfików.

W sprawozdaniu zwraca się uwagę na to, że różnica pomiędzy informacją a reklamą powinna być wyraźnie widoczna. A także na to, że pacjenci powinni mieć dostęp nie tylko do materiałów promocyjnych, ale i naukowych. I to zarówno na papierze, jak i w internecie, na przykład na autoryzowanych w tym celu stronach internetowych.

Christofer Fjellner zaznacza, że nowe przepisy zmienią perspektywę przekazywania informacji o lekach. “Skupiają się na prawie pacjenta do informacji, a nie na prawie firm farmaceutycznych do ich przekazywania. Dodatkowo rozróżniają informację od reklamy i wzmacniają zakaz reklamowania leków” – zaznacza.

Po głosowaniu w Parlamencie sprawa leków będzie dyskutowana w Radzie UE. Ministrowie zdrowia mają się nią zająć już 6 grudnia.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości