Wiadomości

Leczenie chorych na nowotwory

Opublikowany: kwi 18, 14:06

Leczenie chorych na nowotwory to walka o życie i jego jakość. Jest ono priorytetem rządu. Zatem decyzje dotyczące metod leczenia tych chorych mają charakter szczególny i nie mogą być podejmowane wyłącznie pod kątem kosztów leczenia.

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała na konferencji prasowej, że:

1. Terapie już rozpoczęte będą kontynuowane.

2. Nowi pacjenci będą również leczeni na dotychczasowych zasadach – z dostępem do nowoczesnych leków. Dodatkowo – aktualnie badanych jest 77 nowych leków – natychmiast po tym, jak uzyskają one pozytywną opinię – będą one automatycznie dostępne dla pacjentów.

3. Jeśli któryś z tych leków okaże się skuteczniejszy – będzie proponowany do leczenia.

4. W wyniku ustaleń podjętych z Prezesem NFZ – dyrektorzy oddziałów regionalnych Funduszu otrzymali polecenie przyjmowania wniosków o leczenie w ramach terapii niestandardowej.

5. W dniu 9 kwietnia br. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w celu stwierdzenia zgodności zarządzenia Nr 20/2008/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 marca 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie przyjęcia „Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz o realizacji i finansowaniu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne z przepisami prawa i zasadami właściwego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej przez Fundusz.

Minister Zdrowia otrzymał ww. zarządzenie Prezesa Funduszu, zgodnie z którym Fundusz m.in. zaprzestaje finansowania leków onkologicznych na podstawie indywidualnych zgód wydawanych w ramach chemioterapii niestandardowej w dniu 4 kwietnia br. i po jego analizie, w dniu 9 kwietnia br. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w celu stwierdzenia zgodności zarządzenia z przepisami prawa i zasadami właściwego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej przez Fundusz. Wątpliwości Ministra Zdrowia wzbudziło w szczególności: – po pierwsze, nieuregulowanie w zarządzeniu kwestii kontynuowania terapii lekami onkologicznymi dla pacjentów, którzy rozpoczęli już cykl leczenia oraz – po drugie, brak jednoznacznego wskazania w zarządzeniu, czy rezygnacja z finansowania leków onkologicznych oparta była na jednoznacznych wskazaniach, co do skuteczności klinicznej i efektywności kosztowej. Jak wskazano we wszczęciu postępowania, działania Funduszu podejmowane w tym zakresie mogą spowodować: – naruszenie art. 65 pkt 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którym ubezpieczenie zdrowotne jest oparte w szczególności na zasadzie zapewnienia ubezpieczonemu równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz – skutkować niewłaściwym zabezpieczeniem świadczeń opieki zdrowotnej.

Wskazane powyżej okoliczności mogą stanowić, zgodnie z art. 163 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, podstawę dla Ministra Zdrowia do unieważnienia przedmiotowego Zarządzenia Prezesa Funduszu. Ostateczna decyzja w tym zakresie zostanie podjęta po zakończeniu wszczętego postępowania administracyjnego, zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Źródło: www.mz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości