Wiadomości

Konsultacje nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim

Opublikowany: wrz 2, 11:16

Zapraszamy do zgłaszania uwag do nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim. Uwagi można zgłaszać na mamzdanie.org.pl do 22 września.

Fundusz sołecki jest zyskującą w Polsce na popularności formą budżetu partycypacyjnego. To pieniądze wyodrębnione z budżetu gminy na realizację lokalnych przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców i zgodnych ze strategią rozwoju gminy. Fundusz może powstać w gminie, w której wyodrębniono sołectwa. Aby sołectwo otrzymało środki, rada gminy musi podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu. O tym, na co zostaną przeznaczone fundusze, decydują mieszkańcy na zebraniu wiejskim.

Uchwalona 20 lutego 2009 r. ustawa o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420 z późn. zm.) przewiduje zestandaryzowany system wsparcia inicjatyw lokalnych, który pozwolił na realizację istotnych społecznie przedsięwzięć w wielu sołectwach i zwiększa znaczenie uczestnictwa mieszkańców w sprawach samorządu. Praktyka ujawniła jednak kilka mankamentów prawnych. W projektowanej nowelizacji doprecyzowujemy więc to, co budzi wątpliwości interpretacyjne, oraz zmieniamy to, co stanowi barierę rozwoju funduszy sołeckich.

Żeby zwiększyć zainteresowania tworzeniem funduszy sołeckich, proponujemy też zwiększenie zaangażowania budżetu państwa we wspomaganiu tej formy budżetu partycypacyjnego. Obecnie ustawa pozwala na zwrot z budżetu 10, 20 lub 30% poniesionych kosztów, zależnie od zamożności gminy. Nowelizacja podnosiłaby każdy z tych progów o 20 pkt proc., odpowiednio do 30, 40 i 50%.

Najistotniejsze proponowane zmiany:

jeżeli wolą rady gminy będzie działanie funduszy sołeckich, nie będzie musiała co roku podejmować odrębnej uchwały w tej sprawie – uchwała o wyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego będzie obowiązywała do momentu jej zmiany (zmiana w zakresie art. 1)określanie w formie uchwały zasad zwiększania przez radę gminy środków funduszu sołeckiego ponad limit określony ustawą (zmiana w zakresie art. 3 ust. 1),wykonywanie zadań ze środków funduszu sołeckiego może być realizowane na obszarze danego sołectwa lub innego sołectwa w danej gminie – umożliwienie realizacji jednego przedsięwzięcia ze środków kilku sołectw (zmiana w zakresie art. 4 ust. 3)możliwość zmiany przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w ramach funduszu sołeckiego (zmiana w zakresie art. 4 – dodanie art. 4a).

Źródło: www.mac.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości