Wiadomości

Komunikat dla płatników składek ZUS w sprawie zakończenia, realizowanej od 1999 r., obsługi certyfikatów niekwalifikowanych

Opublikowany: lip 20, 13:03

Wykonując przepisy ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od dnia 21 lipca 2009 r. nie będą przyjmowane przesyłki dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, podpisane przy użyciu niekwalifikowanych certyfikatów klucza publicznego dedykowanych ZUS oraz wyłączony zostanie System Dwustronnej Wymiany Informacji (SDWI).

Od 21 lipca 2009 r. nie będą obsługiwane w systemie Elektronicznej Wymiany Danych żadne certyfikaty wystawione za pośrednictwem Punktów Rejestracji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w dedykowanej ZUS infrastrukturze klucza publicznego) oraz związane z nimi klucze publiczne i prywatne przekazane na dyskietkach i wykorzystywane przez płatników składek do podpisywania tworzonych w programie Płatnik przesyłek.

ZUS przypomina, że od 21 lipca 2009 r. wszystkie przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumenty elektroniczne należy podpisywać bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego.

Certyfikaty takie wraz z urządzeniem do składania podpisu należy nabyć bezpośrednio w kwalifikowanym centrum certyfikacji. Więcej na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=2167.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. 2005, nr 64, poz. 565, z późn. zm.) 2. Polityka Certyfikacji Usług CERTUM dla ZUS (wersja 4.3 z dn. 15 maja 2006 r.) Unizeto Technologies S.A. (http://www.certum.pl/certum/cert,dokumenty_polityka_certyfikacji.xml)

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości