Wiadomości

Kodeks pracy przyjazny przedsiębiorcom

Opublikowany: mar 4, 13:34

- Proponowane przez nas zmiany w kodeksie pracy mają ograniczyć szarą strefę w Polsce. Ich celem jest nie tylko poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, ale także ochrona pracowników – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas konferencji prasowej poświęconej propozycjom zmian w kodeksie pracy w ramach pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, która odbyła się 4 marca br. w Ministerstwie Gospodarki.

Sekretarz Stanu w MG przedstawił zmiany przepisów KP, dotyczące m.in. zatrudnienia pracowników przez osoby prywatne. – Chcemy znieść przepisy regulujące limity godzin nadliczbowych, a także obligujące do przyjęcia pracownika po urlopie wychowawczym – podkreślił. – Utrudniają one bowiem legalne zatrudnianie pracowników, np. pomocy domowej, przez osoby prywatne – dodał.

Zapewnił, że zmiany w KP nie uderzą w zatrudnianie kobiet w ciąży. – Wprowadzimy możliwość rozwiązania umowy z kobietą w ciąży przez osobę nie prowadzącą działalności gospodarczej, ale za odszkodowaniem – powiedział. Tym samym zdementował informacje o planowanych zmianach w przepisach, uderzających w tę grupę pracowników.

Wiceminister Szejnfeld wymienił również zmiany, proponowane w przepisach dotyczących mikroprzedsiębiorstw. – Najważniejsze z nich to zniesienie obowiązku powiadamiania związków zawodowych o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę i zasięganie ich opinii w tej sprawie oraz możliwość przywrócenia stosunku pracy przez sąd po rozwiązaniu umowy – powiedział. – Zniesiemy także obowiązek przywrócenia do pracy osób tymczasowo aresztowanych lub na urlopie bezpłatnym – dodał.

Spośród nowych przepisów skierowanych do wszystkich przedsiębiorców, najważniejszy zdaniem wiceministra dotyczy ograniczenia z 33 do 14 dni okresu wypłacania przez pracodawcę wynagrodzenia za czas choroby. – W dłuższej perspektywie chcemy całkowicie odciążyć przedsiębiorców od wypłacania pensji w czasie choroby. Nie powinno bowiem być tak, że ZUS pobiera składkę ubezpieczeniową, a pracodawca wypłaca wynagrodzenie. Jest to postulat od wielu lat podnoszony przez przedsiębiorców, chcemy doprowadzić do jego zrealizowania – zaznaczył.

Sekretarz Stanu w MG podsumował również prace nad pakietem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. – Międzyresortowy zespół pod moim przewodnictwem z akończył pierwszą część pakietu, obejmującą przygotowanie projektów 12 ustaw. Trwają również prace nad jego drugą częścią – zapewnił wiceminister.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości