Wiadomości

Karta Polaka - szansa na pracę w kraju dla rodaków ze Wschodu

Opublikowany: paź 20, 14:47

Nadrobieniem wieloletnich zaległości wobec Polaków ze wschodu nazwał prezydent RP Lech Kaczyński uchwalenie we wrześniu 2007 r. Ustawy o Karcie Polaka.

Choć idea przywrócenia części praw obywateli polskich naszym rodakom zamieszkałym w krajach byłego ZSRR pojawiła się już na początku lat 90., długo nie mogła doczekać się realizacji. Podobny dokument – Kartę Węgra – zdołali wcześniej przyjąć nasi “bratankowie”, słynący ze znacznej diaspory, zamieszkującej w krajach ościennych (Rumunia, Słowacja, Serbia).

Polakom na Wschodzie nie można przyznać polskiego obywatelstwa, gdyż prawodawstwa większości krajów byłej WNP, nie przewidują możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Zaistniała więc potrzeba znalezienia “zamiennika”.
Wniesiona pod obrady Sejmu przez rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego Ustawa o Karcie Polaka została przyjęta 7 września, zaś po zatwierdzeniu przez Senat, prezydent podpisał ją 22 września, w obecności licznych przedstawicieli Polaków zamieszkujących w różnych krajach świata.

Karta Polaka – dokument potwierdzający przynależność do Narodu Polskiego, przywraca naszym rodakom wiele praw. Będą mogli oni otrzymać wizę uprawniającą do pobytu w Polsce za darmo. Co jest szczególnie ważne � będą mogli podejmować pracę i działalność gospodarczą na terenie RP na tych samych zasadach, co obywatele Polski. Posiadacze Karty Polaka będą też mogli korzystać z bezpłatnego systemu oświaty na poziomie podstawowym, średnim i wyższym, korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, jeździć koleją z 37-procentową zniżką czy ubiegać się o pomoc finansową z budżetu państwa lub samorządów, przeznaczoną na wspieranie Polaków za granicą.

Pierwsze Karty Polaka zostaną wydane na początku kwietnia 2008 r. Czy to oznacza, że nastąpi gwałtowny przypływ ludzi chętnych do pracy w Polsce? “Zainteresowanie Kartą Polaka już jest duże”, przyznają urzędnicy Departamentu Konsularnego i Polonii Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie chcą jednak szacować, ile osób skorzysta z możliwości uzyskania dokumentu, a jaka część z nich postanowi przyjechać do Polski w poszukiwaniu pracy. Zastrzegają, że otrzymanie Karty Polaka obwarowane jest szczegółowymi warunkami, m.in. trzeba znać język polski przynajmniej w stopniu podstawowym, znać polską kulturę i obyczaje (co sprawdzi konsul lub wyznaczona przez niego osoba), przedstawić dokumenty poświadczające, że jeden z rodziców czy dziadków albo dwoje pradziadków posiadało polskie obywatelstwo, ewentualnie przedstawi się zaświadczenie organizacji polskich lub polonijnych o zaangażowaniu w ich działalność w ostatnich trzech latach.

Wedle ostrożnych szacunków specjalistów, w 2008 r. do Polski może przyjechać kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków, pragnących podjąć pracę. Wedle szacunków organizacji mniejszości polskich, w krajach byłego ZSRR (a tylko obywatele tych krajów mogą ubiegać się o Kartę Polaka), żyje co najmniej 2,7 mln osób polskiego pochodzenia, z tego najwięcej na Białorusi i Ukrainie (po 900 tys.), Litwie i Rosji (300 tys.), w Kazachstanie (100 tys.) i na Łotwie (75 tys.). Jednak wedle innych danych, związkami z Polską lub polskością może wykazać się aż 2 mln obywateli Białorusi i 1,5 mln obywatel Ukrainy.

Szczegóły informacji o Karcie Polaka są dostępne m.in. na stronach fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” www.pol.org.pl oraz na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl, pełny tekst ustawy także na stronach www.sejm.gov.pl.

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości