Wiadomości

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, tzw. „becikowe”.

Opublikowany: gru 13, 13:29

W związku z urodzeniem dziecka w dniu 9 listopada 2005 roku lub później, na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2005.12.67) matce, ojcu, prawnemu opiekunowi dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 złotych. Świadczenie to przyznawane jest niezależnie od dochodu rodziny i przysługującego dodatku z tytułu urodzenia. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 8) jest ono zwolnione z opłaty tego podatku.

Wniosek o wypłatę należy składać w terminie trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka, pisemnie, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej, gdy gmina zleciła takiej jednostce wypłatę świadczeń. Trzeba pamiętać o tym terminie. Wnioski spóźnione nie będą rozpatrywane, co jest równoznaczne z utratą świadczenia.

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

1. Dokument tożsamości osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia np. dowód osobisty,

2. Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający fakt jego urodzenia (odpis aktu urodzenia można uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego miejsca urodzenia dziecka),

3. Pisemne oświadczenie, iż na urodzone dziecko nie została pobrana już zapomoga (np. przez drugiego z rodziców).

Poza „becikowym” rodzice nowo narodzonego dziecka mają możliwość ubiegania się o jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka do zasiłku rodzinnego w wysokości 1000 złotych. Prawo do ubiegania się o dodatek mają jedynie te rodziny, których miesięczny dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie przekracza miesięcznie 504 złotych. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne dochód ten nie powinien przekraczać 583 złotych.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości