Wiadomości

Jednolite zasady stosowania środków przymusu i broni dla służb

Opublikowany: sie 2, 07:04

Uporządkowanie oraz ujednolicenie regulacji dotyczących środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, w tym ich nazewnictwa oraz użycia i wykorzystania zakłada przyjęty 27 lipca br. przez komisję wspólną projekt założeń projektu ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Projekt założeń opracowało MSWiA, na podstawie rozwiązań wypracowanych przez specjalnie do tego powołany Międzyresortowy Zespół do spraw ujednolicenia zasad użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez uprawnionych funkcjonariuszy.

Przygotowane w MSWiA założenia projektu ustawy mają charakter porządkujący i ujednolicający. Wprowadzają regulacje dotyczące posiadania i stosowania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego łącznie dla 23 służb, formacji, podmiotów oraz grup osób m.in.: policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, pracowników ochrony osób i mienia, a także straży gminnych (miejskich), Żandarmerii Wojskowej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służb: Wywiadu Wojskowego i Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celnej, czy służb porządkowych zabezpieczających imprezy masowe.

W opracowanych założeniach określono m.in. ogólny katalog środków przymusu bezpośredniego, przypadków i zasad użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Przyjęto, że oprócz tego w projekcie powinny znaleźć się szczegółowe zapisy, zmieniające ustawy pragmatyczne, mówiące o tym, jakimi środkami przymusu bezpośredniego dysponują funkcjonariusze poszczególnych służb oraz w jakich okolicznościach mogą być przez nich używane. Przy czym kryterium wyboru poszczególnych środków przymusu bezpośredniego, przypadków ich użycia, jak również przypadków użycia broni palnej – stanowiły wykonywane przez daną formację zadania ustawowe.

Więcej informacji w projekcie założeń projektu ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przewodniczył ze strony rządowej Jerzy Miller minister spraw wewnętrzny i administracji. W spotkaniu uczestniczył także Tomasz Siemoniak sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości