Wiadomości

Jakie kompetencje Ministra Finansów w zakresie audytu wewnętrznego w podsektorze samorządowym przysługują wójtowi

Opublikowany: paź 12, 08:54

Kompetencje Ministra Finansów w zakresie audytu wewnętrznego, z wyłączeniem wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z audytorem wewnętrznym, na podstawie art. 62 ust. 5 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.) wykonują odpowiednio wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa. Kompetencje te odnoszą się do jednostek podsektora samorządowego, czyli zarówno do urzędu jednostki samorządu terytorialnego, jak i jednostek podległych i nadzorowanych, zaliczanych do sektora finansów publicznych, niezależnie od ich formy organizacyjnej.

Kompetencje te obejmują:

1. zlecanie audytu wewnętrznego (art. 63 ust. 1 pkt 5 ustawy),
2. weryfikację i ocenę prawidłowości wykonywania audytu wewnętrznego (art. 63 ust. 1 pkt 6 ustawy),
3. otrzymywanie rocznych planów audytu – do końca października każdego roku (art. 53 ust. 5 pkt 2 ustawy),
4. otrzymywanie sprawozdań z wykonania rocznych planów audytu – do końca marca każdego roku (art. 53 ust. 5 pkt 1 ustawy),
5. otrzymywanie informacji o przeprowadzanych audytach wewnętrznych – w każdym czasie oraz na wniosek (art. 53 ust. 5 pkt 3 ustawy),
6. otrzymywanie sprawozdań z przeprowadzenia audytu wewnętrznego (art. 56 ust. 1 ustawy),
7. otrzymywanie informacji od kierowników podległych/nadzorowanych jednostek o niepodjęciu, w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania sprawozdania z przeprowadzenia audytu wewnętrznego, działań mających na celu usunięcie stwierdzonych uchybień (art. 56 ust. 3 ustawy).

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości