Wiadomości

Jak zdobyć Zieloną kartę w USA

Opublikowany: paź 20, 15:10

Zdecydowanie najprostszym, nie wymagającym stosowania licznych procedur i załatwianiem wielu formalności, sposobem ubiegania się o wizę do USA jest Loteria wizowa. Jednak szanse na znalezienie się wśród osób wylosowanych nie są wysokie. Co roku w losowaniu przyznanych zostaje 50 tysięcy Zielonych kart.

Posiadacz Zielonej karty uzyskuje prawo stałego pobytu w USA i większość innych praw, jakie ma obywatel USA, oprócz czynnego i biernego prawa wyborczego. Może w USA mieszkać, pracować, studiować, swobodnie się przemieszczać, swobodnie z USA wyjechać i znów wjechać bez konieczności uzyskiwania kolejnych wiz. Przysługuje mu dodatkowo szereg rozmaitych profitów: prawo do opieki socjalnej, zdrowotnej, prawo do kształcenia się oraz innych świadczeń na warunkach dostępnych dla obywateli USA. Aplikacje można składać tylko i wyłącznie za pomocą komputera na stronie internetowej: http://www.dvlottery.state.gov.
Rejestracja do tegorocznej Loterii DV-2009 nie jest otwarta dla osób urodzonych w Polsce. Według zasad w Loterii nie mogą brać udziału osoby z państwa, z którego przeprowadziło się do USA w ciągu ostatnich 5 lat więcej niż 50 tysięcy osób.

W Loterii wizowej może wziść udział każdy, jednak w przypadku wylosowania, osoba ta musi spełniać dodatkowe kryteria:

  • Mieć co najmniej pełne średnie wykształcenie;
  • Jeżeli nie ma średniego wykształcenia, musi posiadać udokumentowaną, co najmniej dwuletnia praktykę zawodową;
  • Znajomość języka angielskiego nie jest wymagana;

Ponadto na rozmowie z konsulem osoba wylosowana w loterii musi udowodnić, że jest w stanie żyć i utrzymać się w USA, co najmniej przez rok. W momencie powiadomienia o wygranej należy wnieść opłatę manipulacyjną oraz później opłaty wizowe – w sumie około 760 USD.

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości