Wiadomości

Interpretacja przepisów dotyczących biernego prawa wyborczego osób ubiegających się o urząd rektora w uczelniach publicznych

Opublikowany: lis 8, 08:48

W związku z napływającymi do Ministerstwa pismami z prośbą o interpretację przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. regulujących kwestię biernego prawa wyborczego osób ubiegających się o urząd rektora w uczelniach publicznych, wyjaśniam co następuje:

1. W świetle art. 71 ust. 1 pkt 3 oraz 72 ust. 1 ustawy bierne prawo wyborcze na stanowisko rektora w uczelni publicznej przysługuje nauczycielom akademickim spełniającym następujące wymagania:

  • są zatrudnieni w danej uczelni jako podstawowym miejscu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy
  • posiadają co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego
  • i nie osiągnęli wieku emerytalnego.

2. Ustawa nie określa wieku emerytalnego w odniesieniu do biernego prawa wyborczego wprost, jednak kluczowy dla tej sprawy jest art. 127 ust. 4. Z przepisu tego wynika bowiem, że ustawa dopuszcza sprawowanie funkcji rektora uczelni nie tylko do ukończenia 70 roku życia, ale także po jego ukończeniu, zmieniając jedynie podstawę zatrudnienia rektora na umowną. Oznacza to, że przy kandydowaniu na urząd rektora nie wchodzi w grę wiek emerytalny określony w przepisach powszechnych na lat 65, lecz wiek 70 lat, w którym stosunek pracy mianowanego profesora wygasa ( art. 127 ust. 2). Do ukończenia tego wieku mianowany profesor może zatem kandydować na stanowisko rektora i pozostawać na tym stanowisku także po ukończeniu 70

3. Poruszona kwesta jest materią ustawową i nie może być w inny sposób uregulowana w uczelnianej ordynacji wyborczej.

Prof. Michał Seweryński Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Źródło: www.nauka.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości