Wiadomości

Informacja na temat stypendiów ministra dla studentów na rok akademicki 2007/2008

Opublikowany: wrz 28, 13:29

Przepisy dotyczące stypendiów ministra zawarte są w dwóch regulacjach prawnych:

  • ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.)
  • rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków, trybu przyznawania i wypłacania stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz. U. Nr 153, poz. 1093)

Zgodnie z art. 173 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy student może ubiegać się o pomoc materialną ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa w formie:

  • stypendium ministra za osiągnięcia w nauce,
  • stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe.

Zgodnie z art. 178 pkt 1 ustawy ww. stypendia przyznaje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego na wniosek rady podstawowej jednostki organizacyjnej, a w przypadku uczelni nieposiadającej podstawowej jednostki organizacyjnej oraz uczelni zawodowej – na wniosek senatu uczelni, przedstawiony przez rektora tej uczelni.

Zgodnie z art. 181 ust. 3 i 4 ustawy o przyznanie stypendium ministra student może się ubiegać nie wcześniej niż po zaliczeniu pierwszego roku studiów. O przyznanie stypendium może ubiegać się również student pierwszego roku studiów drugiego stopnia rozpoczętych w ciągu roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia.

Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce

Zgodnie z przepisem § 2 rozporządzenia, stypendium ministra za osiągnięcia w nauce może otrzymać student, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) zaliczył kolejny rok studiów;
2) nie powtarzał roku studiów w okresie zaliczonych lat studiów, chyba że niezaliczenie roku studiów wynikało z przyczyn zdrowotnych;
3) posiada osiągnięcia naukowe i wykazuje się aktywnością naukową:
4) uzyskał w okresie zaliczonych lat studiów średnią ocen nie niższą niż:
a) 4,50, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 5,00,
b) 4,70, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 5,50,
c) 5,00, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 6,00;

Za osiągnięcia naukowe i aktywność naukową uważa się w szczególności:

  • pracę w kole naukowym,
  • pracę naukową, udział w pracach naukowo-badawczych,
  • współpracę naukową z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi, w tym z zagranicznymi,
  • publikacje, dzieła artystyczne,
  • opracowania lub referaty nieobjęte programem nauczania,
  • udział w konferencjach naukowych,
  • udział w konkursach i festiwalach,
  • nagrody, wyróżnienia, dyplomy otrzymane w olimpiadach,
  • studia według indywidualnego planu studiów i programu nauczania,
  • studia równoległe na drugim kierunku studiów
  • praktyki, staże lub ukończone kursy nieobjęte programem nauczania,
  • certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych co najmniej na poziomie B2 w skali globalnej biegłości językowej według „Common European Framework of Reference for Languages: learning, teaching, assessment – Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie”.

Średnią ocen wylicza się jako średnią arytmetyczną, na podstawie ocen ze wszystkich egzaminów i zaliczeń uzyskanych w okresie zaliczonych lat studiów, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. W przypadku studenta pierwszego roku studiów drugiego stopnia, średnią ocen wylicza się na podstawie ocen uzyskanych w okresie zaliczonych lat studiów pierwszego stopnia.

Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe

Zgodnie z przepisem § 5 rozporządzenia, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe może otrzymać student, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) zaliczył kolejny rok studiów;
2) nie powtarzał roku studiów w okresie zaliczonych lat studiów, chyba że niezaliczenie roku studiów wynikało z przyczyn zdrowotnych;
3) uzyskał w okresie zaliczonych lat studiów udokumentowany wysoki wynik sportowy we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym.

Za wysoki wynik sportowy uważa się:

  • udział studenta w igrzyskach olimpijskich lub igrzyskach paraolimpijskich;
  • zajęcie przez studenta od pierwszego do piątego miejsca w mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, uniwersjadach, akademickich mistrzostwach świata, akademickich mistrzostwach Europy lub w zawodach tej rangi dla osób niepełnosprawnych;
  • zajęcie przez studenta od pierwszego do trzeciego miejsca w mistrzostwach Polski lub mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych.

Wzór wniosku

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o stypendium ministra. Wnioski przekazane na nieaktualnym druku będą odsyłane do uczelni.
Wniosek o stypendium za osiągnięcia w nauce podpisywany jest przez przewodniczącego rady podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni lub przewodniczącego senatu. Wniosek o stypendium za wybitne osiągnięcia sportowe podpisywany jest dodatkowo przez przedstawiciela władz właściwego polskiego związku sportowego, związku sportowego o zasięgu ogólnokrajowym działającego w środowisku akademickim lub właściwej organizacji krajowej zajmującej się sportem niepełnosprawnych.

Do wniosków przedstawianych ministrowi nie dołącza się żadnych załączników dokumentujących osiągnięcia naukowe i aktywność naukową lub wysoki wynik sportowy. Przedstawione przez studentów zaświadczenia, opinie i inne dokumenty pozostają w teczce akt osobowych studenta.

Termin składania wniosków

Od 1 stycznia 2007 r. w miejsce dwóch terminów składania wniosków o przyznanie stypendium wprowadzono jeden. Rektorzy przekazują wnioski właściwemu ministrowi w terminie od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 20 października 2007 r. Wnioski o przyznanie stypendium przekazane w innym terminie pozostawia się bez rozpoznania.

W przypadku studentów pierwszego roku studiów drugiego stopnia rozpoczętych w ciągu roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia, wnioski o przyznanie stypendium przekazują właściwemu ministrowi rektorzy uczelni, w której studenci rozpoczęli te studia.

Termin przyznawania stypendium

Stypendia przyznawane są w terminie do dnia 10 grudnia 2007 r.

Wypłacanie stypendium

Stypendia ministra są wypłacane studentom przez uczelnie ze środków przekazywanych na ten cel przez właściwego ministra przez okres 10 miesięcy (lub 5 miesięcy, gdy ostatni rok studiów trwa semestr).

Źródło: www.nauka.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości