Wiadomości

Gdzie szukać informacji o nowym systemie gospodarowania odpadami?

Opublikowany: maj 15, 12:17

Polacy chcą segregować śmieci – wynika ze składanych przez mieszkańców deklaracji odpadowych. Jak powinni to robić w swoim miejscu zamieszkania? Informacji tych należy szukać w urzędach gmin, m.in. na ich stronach internetowych.

1 lipca wejdzie w życie nowy system gospodarowania odpadami. Zgodnie z nim obowiązek odbioru śmieci od mieszkańców przejmą samorządy. Będą one także odpowiedzialne za dalsze zagospodarowanie odpadów. Dotychczas większość z nich trafiała na wysypiska śmieci. Nowy system ma sprawić, że znaczna część odpadów będzie podlegała odzyskowi i powtórnemu wykorzystaniu.
Informacji o nowym systemie szukaj w swojej gminie

Od stycznia tego roku gminy mają obowiązek informowania swoich mieszkańców, jak nowy system gospodarowania śmieciami będzie wyglądał na ich terenie. Każda z gmin może bowiem zorganizować go w najbardziej optymalny dla siebie sposób. Z tego względu samorządy powinny informować mieszkańców, m.in. o tym jak segregować odpady, na jakie frakcje dzielić poszczególne śmieci, do jakich pojemników je wrzucać. Mieszkańcy powinni szukać szczegółów w swoich urzędach gmin.

Ministerstwo wspiera samorządy

Dotychczas resort środowiska przeznaczył ponad 17 mln złotych na projekty edukacyjne i szkolenia samorządowców z nowych zasad gospodarowania odpadami. W ramach tych środków udało się m.in. zorganizować ponad 1 tys. szkoleń, warsztatów i seminariów poświęconych tematyce odpadowej, w których uczestniczyło blisko 100 tys. osób.

Kampanie informacyjne poświęcone właściwemu postępowaniu ze śmieciami Ministerstwo Środowiska realizuje już od 2010 roku. W 2011 roku miała miejsce ogólnopolska kampania edukacyjna „Nie zaśmiecaj swojego sumienia”, a w sierpniu zeszłego roku zaczęła się ogólnopolska kampania społeczna informująca m.in. o ważnych zmianach przepisów dotyczących odbioru odpadów komunalnych, które wejdą w życie w połowie 2013 r.

W tym roku, aby wesprzeć gminy w obowiązku informowania mieszkańców o nowym systemie, ministerstwo przygotowało i przekazało im za darmo, w wersji elektronicznej, plakaty i ulotki zawierające cele i korzyści zmienianej ustawy – w edytowalnych formatach. Gminy mogą uzupełniać je o własne informacje skierowane do lokalnej społeczności. Materiały można także pobrać ze strony: http://naszesmieci.mos.gov.pl/multimedia.

O nowym systemie dla każdego

Z myślą o obywatelach Ministerstwo Środowiska przygotowało stronę internetową naszesmieci.pl. Stanowi ona podstawowe źródło najważniejszych informacji o nowych przepisach i segregacji odpadów, podanych w formie przystępnej dla każdego. Strona jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o nowe przydatne informacje.

Na stronie można także znaleźć materiały multimedialne m.in. film “Porozmawiajmy o śmieciach konstruktywnie” pokazujący cele i korzyści nowego systemu z punktu widzenia obywateli. Film został również udostępniony gminom do wykorzystania na ich stronach internetowych.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości