Wiadomości

Gdzie jest opodatkowana emerytura przekazywana z Polski osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech?

Opublikowany: lut 4, 09:54

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w pismach Podatniczki, Pani X mieszka wraz z mężem, obywatelem niemieckim, w Niemczech z zamiarem stałego tam pobytu. Posiada obywatelstwo polskie. W Polsce jednak nie mieszka, nie jest ubezpieczona, nie może korzystać z ulg podatkowych. Pobiera emeryturę polską za 31 lat pracy w Polsce, od której ZUS Oddział w Opolu potrąca zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Podatniczki, podatek dochodowy od osób fizycznych jest potrącany niesłusznie. W konsekwencji, Pani X wnosi o zwrot tego podatku.

Ponadto Podatniczka uważa, iż nowa polsko-niemiecka umowa z dnia 14.05.2003 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, spowodowała zasadniczą zmianę opodatkowania jej polskiej emerytury, wywołując negatywne skutki dla Podatniczki. Pani X utrzymuje, iż nie powinna podlegać nowym zasadom opodatkowania, ponieważ umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie może działać wstecz i zmieniać decyzji emerytalnej ZUS-u z 2001 r.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono, co następuje.

Zgodnie art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast w myśl art. 4a tej ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Na podstawie art. 18 ust. 1 ww. polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, emerytury i podobne świadczenia lub renty otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.

Jednakże od zasady tej określono wyjątek w art. 18 ust. 2 ww. umowy. Zgodnie z tym przepisem, płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż do emerytury otrzymywanej przez Podatniczkę z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie przepis art. 18 ust. 2 umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Stanowisko Podatniczki, iż podatek dochodowy od osób fizycznych jest w Polsce pobierany niesłusznie jest nieprawidłowe.

Ponadto Minister Finansów wyjaśnia, iż zgodnie z art. 32 ust. 2 umowy z dnia 14.05.2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, umowa niniejsza wejdzie w życie po upływie jednego miesiąca od daty wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i jej postanowienia będą miały zastosowanie:

1. w odniesieniu do podatków pobieranych u źródła – do kwot dochodu osiągniętego w dniu 1 stycznia lub po tym dniu w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym umowa wejdzie w życie;
2. w odniesieniu do innych podatków od dochodu i od majątku – do podatków naliczanych za każdy rok podatkowy rozpoczynający się w dniu 1 stycznia lub po tym dniu w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym umowa wejdzie w życie (...).

Wobec oświadczenia rządowego z dnia 23.11.2004 r. w sprawie mocy obowiązującej powołanej wyżej umowy (Dz. U. z 2005r. Nr 12, poz. 91) oraz zgodnie z art. 32 ust. 2 tej umowy, weszła ona w życie w dniu 19.12.2004 r.

W związku z powyższym przepisy umowy mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2005 r.

Natomiast w odniesieniu do dochodów uzyskanych do 31 grudnia 2004 r. miały zastosowanie przepisy umowy z dnia 18.12.1972 r. między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 z późn. zm.). W umowie tej nie było odrębnego przepisu dotyczącego emerytur i rent, w związku z tym do emerytur i rent przekazywanych z Polski osobom mającym miejsce zamieszkania w Niemczech miał zastosowanie art. 19 umowy, zgodnie z którym dochody niewymienione wyraźnie w poprzednich artykułach osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Państwie Umawiającym się mogą być opodatkowane tylko w tym państwie. Zatem emerytury i renty wypłacane z Polski do dnia 31.12.2004 r. osobom mającym miejsce zamieszkania w Niemczech podlegały opodatkowaniu w Niemczech.

Źródło: www.mf.gov.pl, Interpretacje prawa podatkowego

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości