Wiadomości

Francja - Polacy nadal muszą mieć pozwolenia na pracę

Opublikowany: paź 20, 15:17

W Europie rynki pracy są obecnie całkowicie otwarte dla Polaków w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Islandii, we Włoszech oraz we wszystkich poza Maltą nowych państwach członkowskich. We Francji Polacy są nadal zobowiązani uzyskać pozwolenie na pracę. Aby je otrzymać muszą najpierw dostać Kartę Pobytu.

Jednocześnie od 1 maja 2006 r. stopniowo znoszone są ograniczenia w wolnym dostępie do rynku pracy. Dotyczy to siedmiu poniżej wymienionych sektorów:

  • budownictwo i roboty publiczne
  • hotelarstwo, gastronomia i żywienie
  • mechanika i obróbka metali
  • rolnictwo
  • przemysł przetwórczy
  • handel i sprzedaż
  • utrzymanie czystości

oraz 61 zawodów związanych z tymi sektorami.
Procedura zatrudniania obcokrajowców w tych uprzywilejowanych sektorach została skrócona o jeden bardzo istotny element – pracodawca nie musi już wcześniej poszukiwać kandydata na oferowane stanowisko na francuskim rynku pracy.

Pracodawcy płacą za Polaków specjalne podatki

Francja utrzymała jednak obowiązek uiszczenia przez pracodawcę podatków i opłat na rzecz Państwowej Agencji Przyjmowania Cudzoziemców i Ruchu Ludności (ANAEM czyli Agence Nationale de l’Accueil des Etrangers et des Migrations).

W oparciu o przepisy określające warunki zatrudnienia we Francji pracowników-obcokrajowców (w tym Polaków), pracodawca francuski nie może ani sprowadzić do Francji, ani zatrudnić na jej terytorium m.in. polskiego kandydata do pracy bez wcześniejszego uzyskania zgody miejscowych władz. Należy dodać, że procedura zatrudniania obcokrajowców jest długotrwała i skomplikowana.

Najogólniej rzecz ujmując, rekrutacja pracownika pochodzącego spoza Francji, w tym pochodzącego z Polski, przebiega według dwóch różnych procedur. Pierwszą z nich jest “Procedura wprowadzenia” (procédure d’introduction) dotycząca obcokrajowców mieszkających, w chwili poszukiwania pracy, poza Francją. Druga z obowiązujących procedur dotyczy obcokrajowców przebywających na terenie Francji – jest to “Procedura zmiany statusu” (procédure de changement de statut).

Procedura wprowadzenia

Pracodawca składa ofertę pracy w Krajowej Agencji Zatrudnienia (ANPE czyli Agence Nationale pour l’Emlpoi) lub też w innych instytucjach. Jeżeli żadna z osób poszukujących pracy nie odpowiada warunkom określonym w ofercie, pracodawca może podjąć dalsze działania.

W tym celu pracodawca składa odpowiednią dokumentację w Dyrekcji Departamentalnej Pracy, Zatrudnienia i Kształcenia Zawodowego (DDTEFP czyli Direction Départamentale du Travail et de la Formation Professionnelle), właściwej ze względu na siedzibę pracodawcy.

Jeśli DDTEFP pozytywnie rozpatrzy wniosek, pracodawca informuje Krajową Agencję ds. Przyjęć Obcokrajowców i Migracji (ANAEM) o możliwym terminie przyjazdu do Francji kandydata na pracownika na badania lekarskie. ANAEM ustala termin i miejsce badań oraz wzywa kandydata. Jeśli w kraju pochodzenia kandydata działa przedstawicielstwo ANAEM, dopuszcza się możliwość wykonania badań lekarskich na miejscu (u lekarzy wskazanych przez przedstawicielstwo). W Polsce takie przedstawicielstwo funkcjonuje przy Ambasadzie Francji w Warszawie.
Po pozytywnych wynikach badań lekarskich pracownik odbiera w prefekturze właściwej ze względu na swe miejsce zamieszkania Kartę Pobytu (Carte de Séjour).

Zasady zatrudniania specjalistów

We francuskich przepisach dotyczących zatrudniania obcokrajowców możemy wyodrębnić także bardzo szczegółowe zasady rekrutacji kadr zarządzających i specjalistów wysokiej klasy, naukowców, studentów, młodych pracowników w ramach wymiany dwustronnej, a także pracowników sezonowych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej http://www.paris.polemb.net/

Kiedy uda nam się znaleĄć chętnego do zatrudnienia nas pracodawcę oraz dopełnić wszelkich formalności, możemy aplikować o Kartę Pobytu.

Dwa rodzaje Karty Pobytu

Rodzaj Karty Pobytu wydawanej obcokrajowcowi zależy od rodzaju i czasu trwania jego umowy o pracę.

  • Obcokrajowiec (w tym Polak) funkcjonujący jako “pracownik stały” w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony (CDI czyli contrat de travail a durée indéterminée), otrzymuje Kartę Pobytu z napisem “salarié” (co jest równoznaczne z “wynagradzanym pracownikiem najemnym”). Karta ta, daje prawo do pobytu i pracy, jest ważna jeden rok i można ją odnawiać. Osoby ją posiadające mogą wpisać się na listę poszukujących pracy prowadzoną przez ANPE, mogą otrzymywać zasiłki dla bezrobotnych, a także mają dostęp do pomocy i szkoleń finansowanych ze środków publicznych.
  • Obcokrajowiec (w tym Polak) funkcjonujący jako “pracownik tymczasowy” w oparciu o umowę o pracę na czas określony (CDD czyli contra de travail a durée déterminée), otrzymuje Kartę Pobytu z napisem (co jest równoznaczne z “pracownikiem tymczasowym”) wraz z dopiskiem – APT (zgoda tymczasowa na pracę), której czas ważności zależy od długości kontraktu. Czas maksymalny ważności APT wynosi 9 miesięcy i można ją odnowić. Posiadacze tej Karty nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych, ani szkoleń i pomocy finansowanych ze środków publicznych.

Procedura aplikowania o pozwolenie na pracę

Obywatel polski posiadający Kartę Pobytu noszącą zapis (gość), (wolność osiedlenia się) lub <étudiant> (student) poszukujący zatrudnienia po ukończeniu nauki, w celu podjęcia pracy muszą aplikować o zmianę swego statusu.
Postępowanie administracyjne niezbędne do zmiany statusu:

  • Kandydat na pracownika musi znaleĄć francuskiego pracodawcę, który wyrazi chęć jego zatrudnienia.
  • Następnie kompletuje dokumentację, w której skład wchodzą najczęściej następujące dokumenty: umowa o pracę w 3 egzemplarzach stanowiąca potwierdzenie zatrudnienia; kwestionariusz dotyczący zakwaterowania pracownika wraz z dokumentami potwierdzającymi adres (umowa najmu, zaświadczenie o zamieszkaniu oraz ostatnia płatność za gaz, energię czy telefon stacjonarny wystawiona na nazwisko kandydata do pracy i jego francuski adres); kwestionariusz informacyjny o kandydacie do pracy; zobowiązanie przyszłego pracodawcy do uiszczenia wymaganych opłat na rzecz ANAEM; paszport oraz 3 zdjęcia.
  • Dokumentację składa się w prefekturze policji właściwej ze względu na miejsce zamieszkania kandydata.
  • Prefektura, po otrzymaniu dokumentacji wraz z wnioskiem o zmianę statusu, przekazuje ją do właściwej DDTEFP w celu wydania decyzji w sprawie zezwolenia na pracę. Decyzję w sprawie zezwolenia na pracę i Kartę Pobytu kandydat odbiera na prefekturze.

PRZYDATNE ADRESY WWW:

  • http://www.social.gouv.fr
  • http://www.travail.gouv.fr
  • http://www.anaem.social.fr

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości