Wiadomości

Finansowanie świadczeń w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej za zgodą NFZ

Opublikowany: paź 30, 12:25

Wykaz świadczeń, z których można skorzystać w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej pod warunkiem wcześniejszego uzyskania zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, znajdzie się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ustalenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ zwraca pacjentom koszty świadczeń znajdujących się na tym wykazie i udzielonych za granicą pod warunkiem, że przed rozpoczęciem leczenia NFZ wydał zgodę, by odbywało się ono w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej. Dotyczy to np. świadczeń szpitalnych (jeśli pacjent spędza w szpitalu co najmniej jedną noc), a także wysokospecjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych, które wymagają zastosowania zaawansowanej i kosztownej infrastruktury medycznej lub stwarzają szczególne ryzyko.

NFZ może odmówić wydania zgody, jeśli wnioskowane świadczenie nie jest świadczeniem gwarantowanym lub może zostać udzielone w Polsce w terminie nieprzekraczającym dopuszczalnego czasu oczekiwania. Od decyzji odmownej, wydanej przez dyrektora oddziału NFZ, pacjent może się odwołać do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wzór wniosku o wydanie zgody na udzielenie świadczeń znajdujących się w wykazie znajdzie się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu. Wnioski są rozpatrywane niezwłocznie. Jeśli jest przeprowadzane postępowanie wyjaśniające, NFZ ma 30 dni na wydanie decyzji, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – 60 dni.

Zwrot kosztów świadczeń udzielonych przed wydaniem zgody przez NFZ

W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość zwrotu kosztów świadczeń znajdujących się w wykazie bez wcześniejszego uzyskania zgody NFZ. Dotyczy to przypadków, gdy pacjent po upływie 30 dni od złożenia kompletnego wniosku o wydanie zgody, ze względu na pilną, potwierdzoną opinią lekarza konieczność podjęcia leczenia, które jest niezbędne dla ratowania jego życia lub zdrowia, poddał się mu na terytorium innego państwa UE. Wykaz świadczeń wymagających wcześniejszej NFZ zgody na ich udzielenie znajdzie się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ustalenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: www.mz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości