Wiadomości

Europejskie mikrokredyty już w przyszłym roku?

Opublikowany: paź 14, 08:47

Mikrokredyty, czyli niewielkie pożyczki pozwalające na wsparcie małych firm i osób, które chcą być zatrudnione na własny rachunek znalazły uznanie posłów z Komisji Zatrudnienia. Choć pionierem tej dziedzinie są kraje rozwijające się, posłowie są przekonani, że mikrokredyty pomogą tworzyć miejsca pracy i stymulować wzrost przedsiębiorczości w Europie. Szczególnie mogą pomóc ludziom, którzy nie mają dostępu do tradycyjnych kredytów, zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego.

Posiedzenie parlamentarnej Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych 29 września koncentrowało się na planach Komisji Europejskiej, by pożyczki o wartości do 25,000 euro mogłyby być finansowane z Europejskiego Instrumentu Mikrofinansowania. Projekt powstał w odpowiedzi na wniosek Parlamentu Europejskiego.

Posłowie dyskutowali nad projektem sprawozdania węgierskiej socjalistki, Kingi Göncz. W dokumencie posłowie zwracają się do Komisji Europejskiej, by na unijne mikrokredyty przeznaczyła aż 150 milionów euro. Pieniadze miałyby być dostępne jeszcze w tym roku, do końca 2013.

Kinga Göncz tłumaczyła kolegom posłom, iż “potencjalnymi klientami mikrokredytów będą ludzie, którzy nie otrzymają kredytu bankowego, którzy stracili pracę oraz osoby, które napotykają trudności w wejściu na rynek pracy”.

Część posłów obecnych na posiedzeniu wyraziła obawy, iż kryzys gospodarczy nie jest właściwym momentem na podejmowanie wydatków z budżetu obciążonych ryzykiem spłaty. Niektórzy deputowani mieli też również wątpliwości odnośnie skuteczności planu, czy mikrokredyty rzeczywiście pomogą ludziom w grupie docelowej trwale poprawić sytuację ekonomiczną.

Komisja zagłosuje nad sprawozdaniem piątego listopada. W grudniu projektem zajmie się Parlament na sesji plenarnej.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości