Wiadomości

Do przychodni z PESEL-em

Opublikowany: maj 29, 08:14

Rada Ministrów przyjęła 22 maja projekt nowelizacji Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czyli o Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Teraz projekt trafi do Sejmu.

Dzięki zmianie prostszy będzie sposób potwierdzania, że mamy prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podstawą elektronicznego potwierdzenia będzie numeru PESEL – trzeba będzie pokazać podczas rejestracji u świadczeniodawcy (np. w przychodni) dowód osobisty, prawo jazdy, albo dokument paszportowy. Pacjentom, którzy nie ukończyli 18. roku życia, wystarczy PESEL i legitymacja szkolna.

Ponieważ procedura potwierdzenia nastąpi w momencie rejestracji pacjenta, lekarz udzielający porady lub pomocy lekarskiej nie będzie obciążony odpowiedzialnością za weryfikację praw pacjenta.

Jeśli elektroniczne potwierdzenie nie będzie możliwe lub da wynik negatywny, pacjent (świadczeniobiorca) będzie mógł przedstawić jeden z obecnie obowiązujących dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń zdrowotnych. Te dokumenty to np.:

zaświadczenie z zakładu pracy
zaświadczenie ZUS zaświadczenie KRUS
legitymacja ubezpieczeniowa
legitymacja studencka
ZUS RMUA
dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne
legitymacja rencisty
legitymacja emeryta
zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego
decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy
tzw. karta śląska
Pacjent, który takiego dokumentu nie ma, będzie mógł złożyć pisemne oświadczenie, że ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. To też pozwoli na bezproblemową wizytę u lekarza.

Projekt zakłada także przeniesienie na Narodowy Fundusz Zdrowia obowiązku egzekwowania kosztów świadczeń udzielonych osobie nieuprawnionej.

Źródło: www.mac.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości