Wiadomości

Debata na temat przyszłości stoczni

Opublikowany: kwi 23, 13:04

Bieżące problemy polskich stoczni, plany prywatyzacyjne oraz negocjacje z Komisją Europejską na temat pomocy publicznej – to główne kwestie poruszone podczas debaty z udziałem wiceministra gospodarki Pawła Poncyljusza. Debatę zorganizował 23 kwietnia br. Instytut Globalizacji.

– Od kilkunastu miesięcy toczą się rozmowy pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską o notyfikowanie udzielonej pomocy publicznej – powiedział wiceminister Poncyljusz. Przypomniał, że unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes określiła warunki udzielenia zgody na pomoc publiczną dla stoczni, m.in. prywatyzację większościowego pakietu akcji oraz uzyskanie przez stocznie samodzielności tak, żeby mogły funkcjonować na rynku bez wsparcia państwa. – Jedynie w przypadku redukcji mocy produkcyjnych nie uzgodniono wspólnego stanowiska z KE – powiedział wiceminister Poncyljusz. Wyjaśnił jednak, że w przypadku Stoczni Gdynia w kwestii redukcji mocy zarząd stoczni i Komisja są podobnego zdania.

– Wpływ na obecną kondycję stoczni mają także umowy podpisywane w latach 2003-04. Nikt nie weryfikował wówczas opłacalności zamówień, ani tego czy stocznia jest przygotowana na zmianę kursu dolara, wzrost kosztów produkcji, cen stali. W rezultacie, stocznie produkują od kilka do kilkunastu statków rocznie, jednak niewiele na tym zarabiając – mówił minister Poncyljusz. Wiceminister gospodarki podkreślił jednak, że żadna ze stoczni nie zostanie zamknięta. – Nie możemy sobie pozwolić na likwidację kilkuset miejsc pracy – zaznaczył.

W kwestii prywatyzacji wiceminister oznajmił, że rząd jest na etapie przygotowywania memorandum dla Stoczni Gdynia i Szczecin. Pozwoli to na określenie, jaki majątek będzie podlegał sprzedaży. – Usiądziemy do stołu z zainteresowanymi inwestorami dopiero, gdy memorandum będzie gotowe, co powinno nastąpić w maju – powiedział wiceszef resortu gospodarki.

Poza wiceministrem gospodarki Pawłem Poncyljuszem, w debacie na temat sytuacji stoczni udział wzięli Kazimierz Smoliński i Arkadiusz Aszyk z zarządu Stoczni Gdynia oraz prof. Dariusz Wędzki z Akademii Ekonomicznej w Krakowie i dr Tomasz Teluk prezes Instytutu Globalizacji.

Źródło: www.mgip.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości