Wiadomości

Czy pracownik tymczasowy zachowuje prawo do wynagrodzenia w sytuacji, gdy pracodawca użytkownik zrezygnował z pracy takiego pracownika

Opublikowany: cze 5, 05:28

Czy pracownik tymczasowy zachowuje prawo do wynagrodzenia w sytuacji, gdy pracodawca użytkownik zrezygnował z pracy takiego pracownika, a okres jaki pozostał do końca umowy jest krótszy niż okres wypowiedzenia (np. 2 dni przy 3-dniowym wypowiedzeniu)?

Zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w umowie o pracę zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy przez każdą ze stron za trzydniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający dwóch tygodni. Jeżeli pracodawca użytkownik zrezygnował z wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przed upływem okresu wykonywania pracy tymczasowej, powinien zgodnie z art. 18 ust. 2 przedmiotowej ustawy powiadomić agencję pracy tymczasowej na piśmie o przewidywanym terminie zakończenia wykonywania pracy tymczasowej przez pracowania tymczasowego. Powinno to nastąpić w miarę możliwości z wyprzedzeniem uwzględniającym obowiązujący strony umowy o pracę okres wypowiedzenia tej umowy. W przypadku braku takiej możliwości dokonanie trzydniowego wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową przez agencję, nie spowoduje, że skutek w postaci rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym nastąpi przed upływem czasu, na który umowa była zawarta. Za powyższy okres (2 dni) pracownik w ogóle nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, jeżeli umowa o pracę zawarta pomiędzy pracownikiem tymczasowym, a agencją nie przewiduje takiej możliwości. Zgodnie bowiem z art. 13 ust.1 pkt 2 ustawy w umowie powinno zostać określone wynagrodzenie za pracę oraz termin i sposób wypłacania tego wynagrodzenia przez agencję.

Źródło: www.pip.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości