Wiadomości
Czy, czynność wynajmu nieruchomości na cele mieszkaniowe można traktować jako zwolnioną z podatku VAT?
Opublikowany: sty 21, 01:59
Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: W dniu 08.08.2006r., Wnioskodawca podpisał umowę najmu domu mieszkalnego, którego jest właścicielem. Najemcą jest firma – osoba prawna, która zgodnie z treścią podpisanej umowy najmu może wynajmowaną nieruchomość wykorzystywać tylko i wyłącznie na cele mieszkalne. Zgodnie z treścią załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek podlegają zwolnieniu od podatku VAT. W chwili obecnej Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT i w momencie przekroczenia limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będzie miał obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, ponieważ wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT. Wnioskodawca podnosi, iż świadczona przez Niego usługa, posiada symbol PKWiU 70.10.11-00.00 – usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia na własny rachunek nieruchomości o charakterze mieszkalnym, budynków mieszkalnych, mieszkań oraz miejsc lokalizacji ruchomych domów mieszkalnych.
Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy, wynajem nieruchomości na cele mieszkalne jest zwolniona od podatku VAT, ponieważ jako kryterium podlegania zwolnieniu ustawa o podatku VAT, wymienia w załączniku nr 4 cel wynajmu (a zgodnie z umową jest to cel mieszkalny), a nie statut najemcy, którym w jego przypadku jest firma.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:� art. 8 ust. 3, art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą,
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4 do ustawy pod poz. 4 zapisano symbol PKWiU ex 70.20.11 “Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe”. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zatem do prawidłowego określenia wysokości podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są usługi wynajmu nieruchomości, niezbędna jest właściwa klasyfikacja usług.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż świadczona przez Pana usługa posiada symbol PKWiU “70.10.11-00.00 – usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia na własny rachunek nieruchomości o charakterze mieszkalnym, budynków mieszkalnych, mieszkań oraz miejsc lokalizacji ruchomych domów mieszkalnych”. Podany przez Pana symbol PKWiU nie został powołany w żadnym z załączników do ustawy, w tym również w przytoczonym przez Pana załączniku nr 4.
Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż obowiązek prawidłowego zakwalifikowania czynności spoczywa na wykonawcy tych czynności. Jeżeli wykonawca ma wątpliwości, co do poprawności sporządzonej przez siebie kwalifikacji, może zwrócić się do właściwego w tym zakresie organu tj. do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, tel. (0//42) 683-91-00.
W związku z powyższym, w przypadku gdy świadczona przez Pana usługa będzie posiadała symbol PKWiU ex 70.20.11, i będzie polegała na wynajmie lub dzierżawie nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe, to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy, będzie zwolniona z podatku od towarów i usług.
Źródło: www.mf.gov.pl, Interpretacje prawa podatkowego
Szukaj w serwisie
Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism
Sprawy cywilne
Wiadomości i porady prawne
Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską
Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.
Porada prawna - Prenumerata RSS
Zaprenumeruj aktualności i porady