Wiadomości

Chiny-UE: handel i prawa człowieka

Opublikowany: gru 10, 08:51

Chiny są obecnie trzecim pod względem wielkości eksporterem na świecie i posiadają ogromny potencjał gospodarczy, który może wykorzystać Unia Europejska. Na kwitnącą gospodarkę Państwa Środka cień rzucają fatalne notowania Chin w dziedzinie praw człowieka. Czy Unia powinna pójść na kompromis i zrezygnować ze swoich wartości w interesie handlu z Chinami?
Szef delegacji Parlamentu Europejskiego do Chin, Dirk Sterckx uważa, iż: “kompromis w sprawie zasad dotyczących praw człowieka i praworządności jest wykluczony”. W tym samym czasie, mówi polityk, “UE i Chiny nie mają wyboru: muszą być dla siebie partnerami handlowymi, zależy od tego duża część światowej gospodarki i globalnego rozwoju”.

Handel z Chinami to złoty interes

Nie ulega wątpliwości, że wymiana handlowa UE-Chiny to wielki biznes, UE jest bowiem największym partnerem handlowym Chin. Tylko w zeszłym roku kraje Unii Europejskiej importowały z Pekinu towary o wartości ponad 231 mld euro.

Jednakże istnieją problemy. Bariery handlowe i powstałe w ich wyniku straty eksportowe kosztują europejski biznes około 21 miliardów euro rocznie. Fałszerstwa i piractwo stanowią również poważny problemem. Aż 60% podrobionych towarów zajętych przez organy celne UE wyprodukowanych zostało w Chinach.

Sprawozdanie, którym Parlament zajmie się na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu zwraca się do Komisji Europejskiej, by wspólnie z władzami chińskimi wypracowała plan walki z fałszerstwami.

Prawa człowieka: na wschodzie bez zmian

Sytuacja w dziedzinie praw człowieka w Chinach budzi ogromne obawy w Europie. Chińskie władze natomiast coraz częściej wyrażają poirytowanie działalnością Unii na rzecz poprawy tej sytuacji. Ostatnio alergię Pekinu wywołały szczególnie spotkania europejskich przywódców z Dalajlamą i gest Parlamentu Europejskiego, który uhonorował chińskiego dysydenta Hu Jia prestiżową nagrodą imienia Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.

Hu Jia jest obecnie więziony pod zarzutem “nakłaniania do obalenia władz państwowych”. Nagroda zostanie przyznana zaocznie, 17 grudnia, podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Dalajlama, przywódca okupowanego przez Chińczyków Tybetu, odwiedził Parlament Europejski 4 grudnia, a 6 grudnia spotkał się w Gdańsku z premierem Donaldem Tuskiem i z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. W ramach retorsji chińskie władze odwołały szczyt z UE, który miał się odbyć w Lyonie 1 grudnia.

W przemówieniu do posłów, Dalajlama powiedział, że UE powinna utrzymywać bliskie stosunki z Chinami. Przytoczył też tybetańskie powiedzenie: “Jeśli jesteś prawdziwym przyjacielem, nie możesz ukrywać błędów swojego przyjaciela”.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości