Wiadomości

Bierne prawo wyborcze nauczycieli akademickich zatrudnionych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych

Opublikowany: maj 9, 14:43

Zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt. 3 ustawy, w uczelni zawodowej bierne prawo wyborcze w wyborach do organów uczelni przysługuje nauczycielom akademickim, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, zatrudnionym w uczelni jako podstawowym lub dodatkowym miejscu pracy, z zastrzeżeniem art. 72 ust. 1 (wybory na funkcję rektora), art. 75 ust. 2 (wybory na funkcje prorektorów) oraz art. 76 ust. 2 (wybory na funkcję kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej).

Zgodnie z powyższym przepisem oraz w związku z treścią art. 127 ust. 4, kandydaci na funkcje: rektora, prorektorów oraz kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej nie muszą spełniać wymagań określonych w art. 71 ust 1 pkt 3, a jedynie wymagania specjalne, określone w dalszych przepisach ustawy, a mianowicie:

  • kandydat na rektora, zgodnie z art. 72 ust. 1, musi posiadać tytuł naukowy profesora lub stopień doktora habilitowanego i najpóźniej w dniu poprzedzającym objęcie funkcji rektora być zatrudnionym w uczelni (art. 72 ust. 3), przy czym nie musi to być jego podstawowe miejsce pracy.
  • kandydat na prorektora, zgodnie z art. 75 ust. 2, musi być nauczycielem akademickim zatrudnionym w uczelni (przy czym fakt, czy jest to podstawowe czy dodatkowe miejsce pracy nie ma tu znaczenia),
  • wymagania kwalifikacyjne, jakie musi spełniać kandydat na kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej i kandydat na jego zastępcę, nie wyższe niż wymagania ustawowe w stosunku do kandydata na rektora, określa statut uczelni. Kierownik podstawowej jednostki i jego zastępca muszą być zatrudnieni w uczelni jako podstawowym miejscu pracy.

Analiza powyższych regulacji prowadzi do wniosku, że funkcję rektora/prorektora/kierownika podstawowej jednostki publicznej szkoły zawodowej mogą piastować, niezależnie od wieku, osoby posiadające odpowiednie stopnie/tytuły naukowe, zatrudnione w uczelni, przy czym może to być ich dodatkowe miejsce pracy (z wyjątkiem kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej, dla którego PWSZ musi być podstawowym miejscem pracy).

Wyjaśniamy jednocześnie, iż przedstawiona powyżej interpretacja nie jest prawnie wiążąca. Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, każdy podmiot stosujący prawo jest zobowiązany do dokonywania jego interpretacji. Tym samym, interpretacja żadnego podmiotu, w tym organu administracji rządowej, nie ma charakteru interpretacji wiążącej, a jedynie przedstawia stanowisko organu w sprawie.

Źródło: www.nauka.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości