Wiadomości

Bezpieczniejsze zapalniczki

Opublikowany: kwi 30, 11:41

Od dziś obowiązuje zakaz wprowadzania na polski rynek zapalniczek-gadżetów oraz zapalniczek, które nie mają zabezpieczeń utrudniających ich uruchomienie przez dzieci

Co roku w krajach Unii Europejskiej od 30 do 40 osób, często dzieci, ginie w pożarach wywołanych przez najmłodszych bawiących się zapalniczkami bez odpowiednich zabezpieczeń. Na podstawie decyzji Komisji Europejskiej w większości państw Unii każda zapalniczka wprowadzana na rynek musi posiadać mechanizm utrudniający jej uruchomienie przez dzieci poniżej czwartego roku życia. W Polsce nowe prawo uwzględniające regulacje wspólnotowe obowiązuje od 30 kwietnia 2007 r. Mechanizm zabezpieczający powinien chronić dziecko przed łatwym uruchomieniem zapalniczki. Zakaz wprowadzania do obrotu dotyczy również “zapalniczek-gadżetów”, czyli takich, które ze względu na swój kształt przypominający zabawki, postaci z filmów rysunkowych, produkty codziennego użytku, zwierzęta, potrawy lub napoje – mogą zostać potraktowane przez dziecko jak zabawki. Nowy przepis dotyczy produktów, które trafią na polski rynek po jego wejściu w życie. Aby pozwolić przedsiębiorcom na dostosowanie się do wymogów, rozporządzenie przewiduje okres przejściowy, trwający do 10 marca 2008 r. W tym czasie w sprzedaży będą mogły znajdować się zapalniczki, które zostały wprowadzone na rynek przed dniem wejścia w życie nowego prawa. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca uwagę rodzicom, że dzięki nowym wymaganiom uruchomienie zapalniczki przez dzieci będzie utrudnione, a nie całkowicie niemożliwe. Nie zwalnia to zatem dorosłych od szczególnej opieki nad dziećmi i zwracania uwagi, by nie bawiły się zapalniczkami.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości