Wiadomości

Będziemy pracować dłużej

Opublikowany: kwi 26, 08:01

Rada Ministrów przyjęła dwa projekty nowelizacji ustaw reformujących system emerytalny. Pierwszy projekt dotyczy powszechnego systemu emerytalnego (będziemy pracować do 67 roku życia), drugi – ograniczenia szczególnych przywilejów emerytalnych funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych.

W systemie powszechnym wiek emerytalny będzie wydłużany od 2013 r. Z każdym kolejnym rokiem będziemy pracować dłużej, czyli docelowe 67 lat kobiety osiągną w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Nowe regulacje obejmą kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego (67 lat), będą mogły skorzystać z częściowej emerytury: kobiety po ukończeniu 62 lat, mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Warunkiem będzie posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego: co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Do stażu ubezpieczeniowego będą wliczane okresy składkowe i nieskładkowe. Emerytura częściowa wynosiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS. Pobrane emerytury częściowe zostałyby odliczone od zgromadzonego kapitału emerytalnego.

Z kolei nowy system emerytalny dla służb mundurowych i żołnierzy zawodowych obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli od początku 2013 r. Aby przejść na emeryturę trzeba będzie spełnić łącznie dwa warunki: skończyć 55 lat i przepracować 25 lat. Obecnie nabycie praw emerytalnych nie zależy od wieku, wystarczy jedynie 15 lat stażu pracy. Funkcjonariusze i żołnierze pozostający w służbie w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą mogli wybrać, czy chcą odejść na emeryturę na obowiązujących (starych) zasadach, czy nowych.

Podstawę wymiaru emerytury mundurowej ma stanowić średnie uposażenie z 10 kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną i dodatkami stałymi. Funkcjonariusz lub żołnierz będzie mógł sam wybrać najbardziej korzystny dla siebie okres 10 lat, który będzie podstawą do wyliczenia przyszłego świadczenia.

Obecnie wprowadzane przez rząd przepisy to kolejny etap reformy systemu emerytalnego. Pierwszym krokiem było wprowadzenie w 2009 r. emerytur pomostowych. Uporządkowano wówczas prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, wiążąc je ściśle z charakterem i warunkami wykonywanej pracy. Podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia przełoży się w przyszłości na wzrost wysokości świadczeń emerytalnych wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości