Wiadomości

Bankructwo linii lotniczych: odszkodowania dla pasażerów

Opublikowany: paź 12, 08:48

Od dwutysięcznego roku, zbankrutowało aż siedemdziesiąt siedem europejskich linii lotniczych. W Polsce głośno było o upadku taniego przewoźnika Airpolonia w 2004 roku. Niedawno zniknął z rynku słowacki operator SkyEurope. Posłowie są przekonani, że pasażerom, którzy stracili bilety, bo ich przewoźnik ogłosił upadłość, należą się odszkodowania. Parlament podczas debaty plenarnej wezwał Komisję do opracowania nowych przepisów, które w takich przypadkach będą odpowiednio chroniły prawa pasażerów.

Unia Europejska dba o bezpieczeństwo pasażerów linii lotniczych i o to, by ich prawa były respektowane. Powstała unijna czarna lista niebezpiecznych linii lotniczych. Pasażerowie otrzymują odszkodowania i rekompensaty za opóźnienia i za odwołane loty. Osoby niepełnosprawne zostały objęte dodatkową ochroną. To dzięki unijnym przepisom pasażer kupując bilety w sieci otrzymuje informacje o cenie bez ukrytych opłat.

Podczas środowej debaty Parlament zwrócił się do Komisji Europejskiej o nowelizację przepisów lub przedłożenie projektu nowych regulacji tak, by zapewnić pasażerom lepszą ochronę. Przedmiotem interpelacji będzie również stworzenie specjalnej rezerwy na odszkodowania. Miałaby ona być finansowana ze składek wnoszonych przez przewoźników.

“Mamy tu do czynienia z wyraźną luką w prawie i byłoby lepiej dla wszystkich, gdybyśmy wspólnie pracowali nad jej wypełnieniem”, mówił brytyjski poseł z grupy Socjalistów i Demokratów, Brian Simpson, przewodniczący parlamentarnej komisji Transportu i Turystyki, który złożył interpelację.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości