Wiadomości

Apolityczna prokuratura coraz bliżej

Opublikowany: sie 28, 08:20

Dzisiaj Sejm głosował nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o prokuraturze, rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. Oznacza to wzmocnienie apolityczności prokuratury i niezależności prokuratorów. Te rozwiązania są kolejnym etapem reformy prokuratury i wymiaru sprawiedliwości, zapowiedzianej przez rząd.

Prokurator generalny ma być powoływany na 6-letnią kadencję przez prezydenta RP. Ma być wybierany przez spośród dwóch kandydatów wskazywanych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury. Kandydat musi mieć 10-letni staż pracy jako prokurator lub sędzia orzekający w sprawach karnych. Prezydent będzie mógł odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, jeśli został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Sejm, na wniosek premiera, będzie mógł odwołać prokuratora generalnego większością 2/3 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczy posłów) w sytuacji, gdy premier odrzuci jego roczne sprawozdanie lub sprzeniewierzy się on złożonemu ślubowaniu.

Relacje prokuratora generalnego z rządem i ministrem sprawiedliwości nie będą polegać na hierarchicznym podporządkowaniu. Dodatkowym zabezpieczeniem jego niezależności od nacisków politycznych będzie zakaz powtórzenia kadencji. Prokurator generalny nie będzie mógł należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ani prowadzić działalności publicznej kolidującej z urzędem. Polecenia wydawane prokuratorom przez przełożonych będą dotyczyć tylko sposobu postępowania, spraw organizacyjno-porządkowych, nie będą natomiast ingerować w czynności procesowe.

W miejsce Prokuratury Krajowej zostanie powołana Prokuratura Generalna. Z kolei w miejsce Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym zostanie powołana 25-osobowa Krajowa Rada Prokuratury. Uniezależni to prokuraturę od wpływów politycznych. Rada ma też dbać o przestrzeganie standardów etycznych przez prokuratorów.

Nowelizacja ustawy o prokuraturze zostanie teraz skierowana do prezydenta. Jeśli prezydent ją podpisze, to od 31 marca 2010 r. prokuratura i ministerstwo będą funkcjonować oddzielnie.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości