Wiadomości

60. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Opublikowany: gru 11, 08:38

10 grudnia 1948 r. Zgromadzenie Ogólne NZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Ze względu na swój uniwersalny charakter, Deklaracja stała się aktem prawa zwyczajowego i podstawą kolejnych dokumentów z zakresu ochrony praw człowieka. Co więcej, sięgały do niej, jako źródła legitymizacji swoich działań, kolejne pokolenia obrońców praw człowieka. Z tych powodów Deklaracja stała się najczęściej tłumaczonym (na ponad 360 języków) dokumentem na świecie.

Dla uczczenia 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych prowadzono roczną kampanię pod hasłem „Godność i sprawiedliwość dla wszystkich”. Hasło to odnosi się do zawartego w Deklaracji zapisu o niezbywalności podstawowych praw i wolności, wynikających z przyrodzonej godności każdego człowieka.

Wkład Polski w międzynarodową ochronę praw człowieka to m.in. inicjatywy przyjęcia przez ONZ Konwencji o niestosowaniu przedawnienia wobec zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości z 1968 r. oraz Konwencji praw dziecka z 1989 r. W tym roku obchodzimy również rocznicę przyjęcia (w 1948 r.) Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, której inicjatorem był polski prawnik Rafał Lemkin. Polska angażowała się również aktywnie (m. in. jako współautor szeregu rezolucji) w prace Komisji Praw Człowieka ONZ oraz powstałej w jej miejsce Rady Praw Człowieka.

Do Deklaracji, która przez wiele lat po przyjęciu nie mogła być oficjalnie publikowana w naszym kraju, odwoływali się również polscy obrońcy wolności i godności człowieka. Po przemianach roku 1989 oczywiste stało się, że promocja praw człowieka i dzielenie się naszymi doświadczeniami w procesie przemian demokratycznych muszą stać się jednym z fundamentalnych celów polskiej polityki zagranicznej. Znajduje to potwierdzenie we wspieraniu przez Polskę przemian w państwach na drodze ku demokracji oraz udzielaniu poparcia dla działalności obrońców praw człowieka w państwach autorytarnych.

Dzień 10 grudnia jest również obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Xródło: www.msz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości