Wiadomości

Zatarcie skazania

Opublikowany: mar 26, 22:06

Po skazaniu określonej osoby dane o tym fakcie wpisywane są do Rejestru Skazanych prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wpis taki istnieje do czasu nastąpienia zatarcia skazania. Od momentu zatarcia, skazanie uważa się za niebyłe. Oznacza to, że przywraca się skazanemu status osoby nie karanej. Od tej chwili może on wobec władz, urzędów, pracodawcy itp. twierdzić, iż nie był skazany.

Okres, po jakim następuje zatarcie skazania zależy od orzeczonej kary:

  • 10 lat dla kary dożywotniego więzienia liczone od uznania jej za wykonaną od darowania albo od przedawnienia jej wykonania,
  • 10 lat dla kary pozbawienia wolności i kary 25 lat pozbawienia wolności liczone od wykonania lub darowania albo od przedawnienia jej wykonania,
  • 5 lat dla kary grzywny albo kary ograniczenia wolności liczone od wykonania lub darowania albo od przedawnienia ich wykonania,

W przypadku kary pozbawienia wolności orzeczonej na okres czasu nie przekraczający 3 lat, sąd na wniosek skazanego może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeśli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego. Podobnie w razie skazania na karę grzywny lub ograniczenia wolności sąd na wniosek skazanego może zarządzić zatarcie skazania po upływie 3 lat.

W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z upływem 1 roku od wydania prawomocnego orzeczenia w tym względzie. Jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania (z wyjątkami) nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania.

Jeżeli sprawce skazano na dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, a także, jeżeli po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest zatarcie jednocześnie wszystkich skazań.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości