Wiadomości

Przerwa a odroczenie rozprawy w postępowaniu karnym

Opublikowany: kwi 20, 02:40

Przerwa i odroczenie rozprawy to dwie instytucje procesowe stanowiące odstępstwo od zasady ciągłości rozprawy, a szerzej to ciągłości procesu. Stanowią one czasowe zablokowanie biegu procesu. Jest to właśnie istotą instytucji przerwy i odroczenia. Powodują one skutki procesowe dla biegu procesu.

Inne skutki powoduje przerwa a inne odroczenie. I tak:

  • Zasadą jest, że po przerwie rozprawę prowadzimy w dalszym ciągu, a wyjątkowo tylko od początku, jeżeli skład sądu uległ zmianie albo sam sąd uzna to za konieczne.
  • W odroczeniu zasadą jest, że rozprawę prowadzimy od początku, a wyjątkowo w dalszym ciągu
  • Różnica dalsza to ta, że przerwę zarządza przewodniczący (gdy skład sądu jest jednoosobowy to przewodniczący “jest składem”). Odroczenie – wydaje się postanowienie.
  • Przyczyny przerwy to konieczność sprawdzenia dowodów, przerwa dla wypoczynku lub z innej ważnej przyczyny. Odroczenie ma miejsce wtedy gdy nie jest wystarczające zarządzenie przerwy.

Nie jest możliwe złożenie zażalenia na zarządzenie o przerwie albo postanowienie o odroczeniu rozprawy, ponieważ orzeczenie to nie zamyka drogi do wydania wyroku, a jedynie czasowo hamuje proces. Gdyby jednak zażalenie wpłynęło prezes sądu, odmówiłby przyjęcia zażalenia, gdyż jest ono niedopuszczalne z mocy ustawy. Gdyby trafiło do sądu II instancji to sąd pozostawiłby je bez rozpoznania.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości