Wiadomości

Spółka akcyjna

Opublikowany: mar 15, 12:49

Spółka akcyjna jest najbardziej rozbudowanym i prawnie chronionym podmiotem gospodarczym. Jej umową jest statut tworzony w postaci aktu notarialnego. Jej wspólnikami są akcjonariusze, którzy posiadają określone ilości akcji upoważniających do otrzymywania wyznaczonej części dywidendy. Dywidenda to kwota przeznaczona do podziału uchwałą walnego zgromadzenia pomiędzy akcjonariuszy. Głównym źródłem dywidendy jest zysk netto za poprzedni rok obrotowy, wynikający z rocznego sprawozdania finansowego spółki. Dywidenda jest opodatkowana podatkiem dochodowym w wysokości 19%, który muszą płacić zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne otrzymujące zysk ze spółki. Spółka akcyjna ma prawo do emisji akcji na giełdach papierów wartościowych. Spółkę akcyjną może zawiązać jedna albo więcej osób, nie może jej zawiązać wyłącznie jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Za zobowiązania spółki odpowiada spółka całym swoim majątkiem, natomiast nie odpowiadają za nie akcjonariusze.

Wymagany kapitał:

Co najmniej 100 000 złotych

Sposób prowadzenia księgowości:

Spółka musi prowadzić pełną księgowość, publikować roczne raporty finansowe i wykonywać audyt.

Opodatkowanie:

Podatek dochodowy od osób prawnych (19% lub 15% w przypadku małych – sprzedaż brutto do 1.200.000 euro – lub rozpoczynających działalność przedsiębiorców) płaci sama spółka akcyjna od osiągniętych przez nią w danym roku podatkowym dochodów. Ponadto, akcjonariusze spółki płacą podatek (19%) od wypłacanych im dywidend i innych dochodów pochodzących z udziału w zyskach osób prawnych (np. dochód z umorzenia udziałów).

Źródło: www.biznes.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości