Wiadomości

Senat o pracownikach tymczasowych

Opublikowany: kwi 24, 11:55

Zmiany dla pracowników tymczasowych przyjął dziś Senat. Ich celem jest poprawa warunków zatrudnienia i podniesienie standardów pracy.

Najważniejsza zmiana ma zapobiec nadużywaniu terminów zatrudnienia. Praca tymczasowa z definicji różni się od stałej. Obecne regulacje ograniczają jej trwanie do 18 miesięcy w ciągu 3 lat. Jednak wystarczy, aby firma korzystała z pracy tego samego pracownika tymczasowego za pośrednictwem innej agencji, by mógł on dalej pracować u danego pracodawcy użytkownika dłużej niż 3 lata. Agencje mogą przecież współpracować i wymieniać się pracownikami tymczasowymi lub same tworzyć kolejne agencje córki tylko po to, aby kierować pracownika tymczasowego do tego samego pracodawcy użytkownika. Zmiana ustawy pozwoli na wyeliminowanie takich praktyk.

Pracodawca użytkownik nie będzie mógł powierzać pracownikowi tymczasowemu takiej samej pracy, jaką wykonywał jego własny pracownik wcześniej zwolniony z przyczyn od niego niezależnych. W przypadku wątpliwości inspektor Państwowej Inspekcji Pracy będzie zatem oceniać rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, nie zaś stanowisko zajmowane przez wcześniej zwolnioną osobę. Obecnie żadne przepisy nie gwarantują pracownikowi tymczasowemu możliwości skontaktowania się z agencją, będącą jego formalnym pracodawcą. Po zmianach agencja będzie zobowiązana przekazać pracownikowi tymczasowemu dane kontaktowe do agencji umożliwiające mu nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami agencji. Projekt nowelizacji przygotowało MRPiPS, po przeprowadzonych konsultacjach z partnerami społecznymi, Państwową Inspekcją Pracy i przedstawicielami agencji pracy tymczasowej.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości