Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rybołówstwie morskim

Opublikowany: cze 22, 15:39

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rybołówstwie morskim.Nowe przepisy zakładają m.in. zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację z kwot zbiorczych.

Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza ustawa jest zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich.

Nowe regulacje zostały wprowadzone by stworzyć barierę uniemożliwiającą sprzedaż indywidualnych kwot połowowych. W zapisach ustawy utrzymano możliwość przekazywania kwot połowowych przez armatora pomiędzy jego statkami.

Podczas prac nad projektem nowelizacji ustawy Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej mówił, że jej głównym celem jest zabezpieczenie środowiska naturalnego i ekosystemu Morza Bałtyckiego, które znajduje się w fatalnej kondycji, co jest co roku potwierdzane decyzjami Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej w zakresie przyznawanych kwot połowowych.

„Drugim elementem jest zabezpieczenie prawidłowego i stałego funkcjonowania polskich rybaków, którzy podlegają najbardziej tym zmianom, w sposób drastyczny, bo każda zmiana kwoty połowowej wiąże się z ograniczeniem możliwości połowowych” – dodał.
Ogólna kwota połowowa przyznana Polsce zgodnie z przepisami UE podlega podziałowi na m.in. indywidualne kwoty połowowe, które pozwalają armatorom na prowadzenie połowów komercyjnych. Ustawa przewiduje także zniesienie możliwości tworzenia zbiorczych kwot połowowych.

Nowelizacja ustawy przewiduje wydłużenie terminu na złożenie przez armatora wniosku o rezygnację w danym roku z części lub całości przyznanej mu indywidualnej kwoty połowowej lub dni połowowych – do 15 lipca.

Nowe przepisy przewidują też likwidację maksymalnej wysokości zdolności połowowej w segmentach floty zalewowej, bałtyckiej i dalekomorskiej, obejmujących statki rybackie, przy użyciu których prowadzi się rybołówstwo komercyjne na tych obszarach. Likwidacja maksymalnej wysokości zdolności połowowej w segmentach floty powinna przyczynić się do poszerzenia zakresu swobody działalności gospodarczej – uzasadnia resort.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: www.mgm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości